PARTNER PORTALU
  • BGK

Będą zmiany ws. opłat za parkowanie

  • PAP    30 stycznia 2013 - 15:27
Będą zmiany ws. opłat za parkowanie

Zmiany dotyczące parkowania w miastach, m.in. stawek opłat parkingowych - znajdą się w projekcie ustawy o poprawie warunków świadczenia usług przez samorządy, której założenia przygotował MAC - powiedziała wiceminister administracji i cyfryzacji Magdalena Młochowska.
Młochowska po środowym posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu powiedziała, że resort administracji i cyfryzacji ma obecnie założenia do projektu, który ma być gotowy jeszcze w tym roku.

"Do 11 lutego założenia są w konsultacjach resortowych, to chwilę jeszcze potrwa. Ale chcemy, by te przepisy zostały przyjęte w tym roku, aby mogły obowiązywać od 2014" - podkreśliła wiceminister.

Czytaj też: Samorząd powinien ustalać opłaty za parkowanie

Zaznaczyła, że szczegóły propozycji zmian będą jeszcze omawiane. Ale - według niej - mowa jest o dwóch podstawowych kwestiach - po pierwsze o tym, że w tej chwili możliwość poboru opłat za parkowanie istnieje tylko i wyłącznie w dni robocze. "Druga rzecz dotyczy oczywiście stawek maksymalnych oraz różnicowania w tych stawkach w kolejnych godzinach i tutaj przepisy będą rozluźnione" - powiedziała wiceminister.

Według niej "pewnie jakaś maksymalna stawka jeszcze zostanie czy jakiś przepis odgórny". "Ale dokładnie nie mogę powiedzieć, bo to zobaczymy na etapie prac nad ustawą" - zastrzegła Młochowska.

Pytana, dlaczego MAC uważa, że potrzebne są zmiany w przepisach dotyczących parkowania, odparła że resort wychodzi z założenia, iż samorządy najlepiej wiedzą, "jak różne zadania realizować".

"I również w tym zakresie, jeśli mówimy o opłatach parkingowych, powinien to być system jakoś połączony z opłatami za komunikację miejską. (...) Jeśli samorządy mają możliwość decydowania o opłatach za komunikację miejską, to w tym zakresie również powinny mieć większą swobodę" - dodała.

We wtorek minister transportu Sławomir Nowak powiedział, że wyznaczanie wysokości opłat za parkowanie powinno być w kompetencji samorządów, a nie - tak jak obecnie - narzucone w ustawie. Nowak poinformował też, iż zwrócił się do szefa MAC Michała Boniego, "aby zapytał samorządy, co chciałyby z tym dalej robić".

Młochowska wyjaśniał, że "dokładnie było tak, że w ramach propozycji, które samorządy przedstawiały w ramach akcji +Sprawne państwo, sprawny samorząd+, zgłaszały m.in. propozycję a propos tego, by uelastycznić opłaty za parkowanie, ponieważ są różne potrzeby w tym zakresie". Podkreśliła, że były w tym kontekście wskazywane przykłady miast "stricte turystycznych", które bardziej potrzebowałyby opłat parkingowych w weekendy niż w tygodniu.

Jak powiedziała, MAC przesłał te propozycje do resortu transportu, które pozytywnie się do nich odniosło. "W związku z tym w ustawie, o której dziś była mowa (o poprawie warunków świadczenia usług przez samorządy - red.), będą zawarte te propozycje" - powiedziała wiceminister.

Obecnie sprawy związane z odpłatnością za parkowanie w miastach reguluje ustawa o drogach publicznych. Zakłada ona, że opłatę za parkowanie samochodów w strefie płatnego parkowania pobiera się w określone dni robocze, w określonych godzinach lub całodobowo. Ustawa określa też maksymalną stawkę za parkowanie - za pierwszą godzinę parkowania nie może ona przekraczać 3 zł.KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.