PARTNER PORTALU
  • BGK

Będzie centralny rejestr zbiórek publicznych

  • ZWI    16 maja 2013 - 10:39
Będzie centralny rejestr zbiórek publicznych

Dzięki scentralizowaniu informacji na ogólnopolskim portalu zbiórek publicznych obywatele będą lepiej poinformowani o tym, kto i na jakie cele zbiera środki.
Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przedstawiło projekt ustawy o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych. Ustawa zniesie m.in. dotychczasowy obowiązek uzyskania pozwolenia na organizację zbiórki i zastąpi go zgłoszeniem zbiórki w przypadkach zbiórek w formie ofiar w gotówce i w naturze w miejscach publicznych, gdzie nie ma innej możliwości, by zapewnić przejrzystość.

Obowiązkowe będzie sprawozdanie z takiej zbiórki, które ma być widoczne dla wszystkich na ogólnopolskim elektronicznym portalu internetowym. Każdy będzie miał dostęp do informacji o tym, jak dużo udało się zebrać oraz jak zebrana gotówka i dary zostały rozdysponowane.

Czytaj też: Zbiórki publiczne do konsultacji

Organizator zbiórki będzie miał obowiązek i możliwość informowania darczyńców o planach i sposobie rozdysponowania środków, a darczyńca będzie mógł bardziej świadomie podejmować decyzje o tym, które zbiórki chce wspierać.

Projekt umożliwia także informatyzację procesu zgłaszania zbiórek i rozliczania się z nich oraz udostępniania zgłoszeń i sprawozdań do wglądu dla wszystkich.

Projektowana ustawa dotyczy jedynie gotówki i darów, których pochodzenie i przeznaczenie nie mogłoby być inaczej kontrolowane.

Oprócz zbierania ofiar w sposób określony w projektowanej ustawie, czyli zbierania ofiar w gotówce lub w naturze w miejscu publicznym, obywatele będą mogli zbierać środki na cele publiczne też na inne sposoby np. prosząc o wpłaty na konto na dany cel.

Czytaj też: Zbiórki będą wspierać zaufanie społeczne

„Ten sposób prowadzenia zbiórek pozostaje jednak poza zakresem regulacji projektowanej ustawy. Różni się on od zbiórek z puszką na ulicy w ten sposób, że mamy tu ślady przepływu środków, więc w razie problemów obywatel może dochodzić swoich praw" - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Dlatego, tak jak w innych krajach europejskich (np. Wielka Brytania, Holandia), ustawa o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych będzie dotyczyć tylko tego rodzaju zbiórek, gdzie nie ma śladów przepływu środków.

Zbiórką publiczną nie będzie też publikowanie w mediach, internecie, wysyłanie za pomocą środków komunikacji elektronicznej z wykorzystaniem bazy danych apeli o przekazywanie wpłat na konto, o złożenie zleceń stałych, przelewów na konto bankowe lub o przesłanie SMS-ów na określony numer.

Zbiórka publiczna nie będzie mogła być prowadzona przez osobę fizyczną. Natomiast co najmniej trzy osoby fizyczne posiadające pełną zdolność do czynności prawnych będą mogły założyć uprawniony do tego komitet społeczny.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.