PARTNER PORTALU
  • BGK

Będzie częściowa subwencja na przedszkola

  • PAP    26 września 2011 - 11:26
Będzie częściowa subwencja na przedszkola

Przygotowujemy decyzję o przynajmniej częściowej subwencji z budżetu państwa, która pozwoli na obniżenie ceny, jaką płacą rodzice posyłający dzieci do przedszkoli – zapowiedział Donald Tusk.
Szef rządu, który w niedzielę odwiedził woj. warmińsko-mazurskie, na pytanie o opłaty za przedszkola odpowiedział w Giżycku. Podkreślił, że z informacji, „ile naprawdę trzeba wyłożyć miesięcznie za przedszkole”, które do niego docierają, wynika, że w kraju „rozziew jest gigantyczny”.

Czytaj też: Opłaty za przedszkola pod lupą wojewody

„Jak byłem w Świdwinie, tam mi pokazali, że przy wszystkich zajęciach dodatkowych, które nie są obowiązkowe, (...) opłata nie przekracza 350 zł, minus to, co się oddaje, kiedy dziecko jest chore. A znam samorządy, jak się wszystkie opłaty łącznie z jedzeniem złoży razem, to sięgają i 800 zł” – tłumaczył Tusk.

Czytaj też: Błędy w samorządowych uchwałach przedszkolnych

Jego zdaniem widać wyraźnie, że „jeśli samorząd wie, na czym polega problem, to jest w stanie przytrzymać ten pułap na jako tako ludzkim poziomie”.

Czytaj też: Po protestach tną opłaty za przedszkola

Premier zaznaczył, że opłaty za przedszkole są za duże, szczególnie dla uboższych rodzin, i dlatego rząd przygotowuje „decyzję o przynajmniej częściowej subwencji”. „Podobnie jak w przypadku oświaty będziemy przygotowywali częściową subwencję także z budżetu państwa, ale tak to zbudujemy, tak uwarunkujemy, żeby ona wpływała na obniżenie tej ceny dla rodziców, a nie dla samorządu. To jest jeden też z wniosków z tych moich spotkań w ostatnich dniach” – powiedział Tusk.

Czytaj też: Opłaty za przedszkola do Trybunału

Wyjaśnił, że przedszkola będą wciąż płatne, ale celem zmiany jest to, by „już nigdy nie doszło do sytuacji takich, jakie obserwowaliśmy m.in. w Biskupcu”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.