PARTNER PORTALU
  • BGK

Będzie kłopot z deficytem sektora finansów publicznych?

  • AT    14 listopada 2016 - 09:08
Będzie kłopot z deficytem sektora finansów publicznych?
Komisja Europejska spodziewa się, że deficyt finansów publicznych Polski w przyszłym roku sięgnie unijnych limitów, a rok później je przekroczy (fot.pixabay.com)

• Komisja Europejska ocenia, że już w 2018 roku deficyt będzie o ponad 20 miliardów złotych wyższy, niż przewiduje rząd.
• Unijnych urzędników nie przekonują plany polskiego fiskusa.
Jak czytamy w "Pulsie Biznesu", Komisja Europejska spodziewa się, że nasz deficyt w przyszłym roku sięgnie unijnych limitów, a rok później je przekroczy. Rząd zakłada zaś, że od 2018 roku wrócimy na ścieżkę zaciskania pasa. Fiskus liczy przy tym na rosnące z roku na rok dodatkowe wpływy. Z kolei dla Brukseli to wróżenie z fusów.

Jak ocenia Łukasz Kozłowski z Pracodawców RP, przedstawiając prognozy dotyczące sytuacji finansowej sektora publicznego w kolejnych latach, rząd nie uwzględniał skutków realizacji wyborczych obietnic, ale uwzględniał obarczone sporą niepewnością efekty poprawy ściągalności podatków - pisze "Puls Biznesu".

Czytaj też: Nowelizacja ustawy o finansach publicznych: Rząd na tak

Rząd ze spokojem patrzy na unijne wyliczenia. Wicepremier Mateusz Morawiecki powiedział, że prognoza Komisji oraz podejmowane działania w zakresie ściągalności podatków wskazują, że nie ma ryzyka objęcia Polski procedurą nadmiernego deficytu - informuje "Puls Biznesu".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.