PARTNER PORTALU
  • BGK

Będzie konsulat generalny Szwecji w Gdańsku

  • PAP    9 grudnia 2012 - 13:47
Będzie konsulat generalny Szwecji w Gdańsku

Gdańsk będzie jedynym miastem w Polsce, w którym będzie działać konsulat generalny Szwecji. Przejmie on obowiązki konsula honorowego, który reprezentował Szwecję w Gdańsku od 2007 r.
Dotychczasowy konsul honorowy Szwecji w Gdańsku dr Tadeusz Iwanowski, który obejmie obowiązki konsula generalnego, wyjaśnił, że zmiana ta związana jest z coraz znaczniejszą obecnością obywateli Szwecji w Gdańsku i całym regionie, który obejmuje swoim zasięgiem placówka.

"Mamy intensywny ruch turystyczny, aż 3 wielkie promy dziennie, kilka połączeń samolotowych z Gdańska do Sztokholmu, Malmoe i Goeteborga, co w pełni sezonu oznacza kilka tysięcy osób przyjeżdżających każdego dnia ze Szwecji" - wyjaśnił Iwanowski. Dodał, że na co dzień w Gdańsku studiuje ok. 500 Szwedów kształcących się na lekarzy, a w województwach obsługiwanych przez konsulat mieszka coraz więcej Szwedów i osób posiadających szwedzkie uprawnienia emerytalne.

Zdaniem konsula ustanowienie w Gdańsku konsulatu generalnego związane jest także z faktem, że właśnie w tym mieście działa Polsko-Szwedzka Izba Gospodarcza. Iwanowski jest jej prezesem. "Izba działa w Gdańsku od 1999 r. i jest jedyną tego typu instytucją w naszym kraju, zresztą ściśle współpracującą ze szwedzkimi służbami dyplomatycznymi" - dodała Magdalena Pramfelt, odpowiedzialna w organizacji za kontakty z mediami.

Czytaj też: Konsulem można sie pochwalić

Jak poinformowała Katarzyna Szota ze służby prasowej Ambasady Szwecji w Warszawie, konsul Iwanowski będzie pełnił swoją funkcję honorowo, czyli bez wynagrodzenia, jakie zwykle pobierają zawodowi konsulowie.

Gdański konsulat obejmuje zasięgiem swojego działania województwa: kujawsko-pomorskie, pomorskie oraz warmińsko-mazurskie. Uroczystość związana z podniesieniem jego rangi odbędzie się w Sopocie 10 grudnia.

W Gdańsku konsulat generalny Szwecji istniał w latach 1998-2007. Później w mieście działał konsul honorowy tego kraju.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.