PARTNER PORTALU
  • BGK

Będzie można zablokować zbiórki publiczne

  • PAP/AT    19 lutego 2018 - 07:47
Będzie można zablokować zbiórki publiczne
MSWiA przedstawi projekt nowelizacji przepisów ustawy o zbiórkach publicznych (fot.shutterstock)

MSWiA chce wprowadzić dwie klauzule generalne do projektu nowelizacji przepisów ustawy o zbiórkach publicznych.
W tym tygodniu MSWiA przedstawi projekt nowelizacji przepisów ustawy o zbiórkach publicznych - wynika z informacji "Dziennika Gazety Prawnej".

Jak pisze gazeta, resort w nowelizacji będzie chciał wprowadzić do obecnej ustawy dwie klauzule generalne. Chodzi o możliwość zablokowania zbiórki publicznej z uwagi na "ważny interes państwa" lub "zasady współżycia społecznego".

"DGP" przypomina, że to efekt niedawnych zapowiedzi szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego podczas sejmowej debaty o ruchach neonazistowskich w Polsce, pokazywanych w materiale "Superwizjera".

"Powiedzmy sobie wprost, gdyby nie sprawa Walusia, pewnie nie byłoby nawet dyskusji o konieczności nowelizacji ustawy o zbiórkach publicznych. Ale chcemy dać jasny sygnał społeczeństwu, że nie ma zgody tego rządu na tego typu działania" - mówi "DGP" jeden z polityków PiS.

Gazeta informuje, że tym zdarzeniem jest sprawa zarejestrowanej na rządowym portalu (Zbiorki.gov.pl) zrzutki pieniędzy na Janusza Walusia - polskiego emigranta, który odsiaduje w RPA dożywocie za zabójstwo czarnoskórego przywódcy partii komunistycznej Chrisa Haniego.

"DGP" pisze, że pieniądze zbiera ultraprawicowe stowarzyszenie "Duma i Nowoczesność". Ministerstwo twierdzi, że na gruncie obecnych przepisów nie mogło jej zablokować. Mimo kontrowersji zbiórka dalej trwa i zakończy się 14 stycznia 2019 r.

Wiceszef MSWiA Paweł Szeferneker przekonuje, że resort - choć ma niemal gotowy projekt - jest otwarty na dialog. "W ciągu dwóch tygodni wyjdę z propozycją spotkania z przedstawicielami organizacji pozarządowych. Chętnie wysłuchamy ich pomysłów. Na pewno naszym zamiarem nie jest ograniczanie działalności podmiotów działających zgodnie z prawem" - deklaruje.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • sp.dziadu, 2018-02-19 08:43:50

    Przecież tu chodzi tylko i wyłącznie o uwalenie Owsiaka i WOŚP. Brawo pis ...