PARTNER PORTALU
  • BGK

Będzie nowa ustawa o ochronie zabytków?

  • PAP    2 kwietnia 2012 - 18:27
Będzie nowa ustawa o ochronie zabytków?

- Ruch Palikota przygotuje nową ustawę o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami - poinformował poseł RP Marek Poznański. Projekt - zaznaczył - powstanie po konsultacjach z ekspertami: archeologami, historykami sztuki, a także "poszukiwaczami skarbów".
Z inicjatywy Poznańskiego, który z wykształcenia jest archeologiem, w poniedziałek w Sejmie odbyło się spotkanie posłów RP z przedstawicielami naukowców.

W debacie - jak poinformowała dyrektor biura prasowego RP Małgorzata Prokop-Paczkowska - wzięło udział kilkudziesięciu archeologów, historyków sztuki i "poszukiwaczy skarbów". Dyskutowano o tym, czy obecnie obowiązująca ustawa o ochronie zabytków rzeczywiście je chroni, czy też wręcz przeciwnie - niszczy dziedzictwo narodowe.

Poznański powiedział na konferencji prasowej w Sejmie, że poniedziałkowe spotkanie to początek debaty na temat nowego kształtu ustawy regulującej kwestię ochrony zabytków. Jego zdaniem, obowiązująca ustawa nie przystaje do rzeczywistości.

Prof. Aleksander Bursche z Uniwersytetu Warszawskiego ocenił, że obecna ustawa o ochronie zabytków była tworzona pospiesznie i bardzo niedbale, a ponadto "zawiera mnóstwo sprzeczności, niekonsekwencji i niezgodności z innymi aktami prawnymi". W jego opinii jest ona też niezrozumiała dla przeciętnego obywatela.

- Niezrozumiałe jest przede wszystkim, co ma być chronione. Gdy dokładnie się w nią wczytać, to wynika z niej, że chronione powinno być wszystko; każdy przedmiot znajdujący się w ziemi jest zabytkiem i podlega w związku z tym ochronie" - stwierdził prof. Bursche.

Jak zaznaczył, jeżeli chcemy chronić wszystko, to w efekcie nie chronimy niczego.

- I mamy taką sytuację, że gdy tylko jest ładniejsza pogoda, kilkadziesiąt tysięcy osób w całym kraju wychodzi z wykrywaczami metalu na pola i poszukuje różnych przedmiotów - powiedział.

Niestety - dodał - zdarza się, iż efekty tych poszukiwań trafiają do prywatnych kolekcji w kraju bądź za granicą.

- A my naukowcy tracimy w ten sposób informacje i dane, które moglibyśmy wykorzystać dla potrzeb nauki - zaznaczył prof. Bursche.

Marcin Rudnicki z Instytutu Archeologii Wydziału Historycznego UW zapowiedział, że chcąc udowodnić "absurdalność" obecnej ustawy o ochronie zabytków, jeszcze w tym tygodniu złoży do prokuratury okręgowej Praga-Południe zawiadomienie o podejrzeniu możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na zniszczeniu zabytku archeologicznego, jakim w świetle obecnej ustawy o ochronie zabytków był Stadion Dziesięciolecia, na którego miejscu powstał niedawno Stadion Narodowy.

- To wydaje się żartem primaaprilisowym, ale - szanowni państwo - żartem nie jest. Mało kto zdaje sobie sprawę, że żyjemy w oparach takiego absurdu - podkreślił.

Jak dodał, cieszy się, że Ruch Palikota rozpoczął debatę dotyczącą "konieczności zmian tych niedorzeczności". Wyraził nadzieję, że uda się je przeprowadzić ponad podziałami politycznymi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.