Będzie nowa ustawa o ochronie zabytków?

- Ruch Palikota przygotuje nową ustawę o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami - poinformował poseł RP Marek Poznański. Projekt - zaznaczył - powstanie po konsultacjach z ekspertami: archeologami, historykami sztuki, a także "poszukiwaczami skarbów".
Będzie nowa ustawa o ochronie zabytków?

Z inicjatywy Poznańskiego, który z wykształcenia jest archeologiem, w poniedziałek w Sejmie odbyło się spotkanie posłów RP z przedstawicielami naukowców.

W debacie - jak poinformowała dyrektor biura prasowego RP Małgorzata Prokop-Paczkowska - wzięło udział kilkudziesięciu archeologów, historyków sztuki i "poszukiwaczy skarbów". Dyskutowano o tym, czy obecnie obowiązująca ustawa o ochronie zabytków rzeczywiście je chroni, czy też wręcz przeciwnie - niszczy dziedzictwo narodowe.

Poznański powiedział na konferencji prasowej w Sejmie, że poniedziałkowe spotkanie to początek debaty na temat nowego kształtu ustawy regulującej kwestię ochrony zabytków. Jego zdaniem, obowiązująca ustawa nie przystaje do rzeczywistości.

Prof. Aleksander Bursche z Uniwersytetu Warszawskiego ocenił, że obecna ustawa o ochronie zabytków była tworzona pospiesznie i bardzo niedbale, a ponadto "zawiera mnóstwo sprzeczności, niekonsekwencji i niezgodności z innymi aktami prawnymi". W jego opinii jest ona też niezrozumiała dla przeciętnego obywatela.

- Niezrozumiałe jest przede wszystkim, co ma być chronione. Gdy dokładnie się w nią wczytać, to wynika z niej, że chronione powinno być wszystko; każdy przedmiot znajdujący się w ziemi jest zabytkiem i podlega w związku z tym ochronie" - stwierdził prof. Bursche.

Jak zaznaczył, jeżeli chcemy chronić wszystko, to w efekcie nie chronimy niczego.

- I mamy taką sytuację, że gdy tylko jest ładniejsza pogoda, kilkadziesiąt tysięcy osób w całym kraju wychodzi z wykrywaczami metalu na pola i poszukuje różnych przedmiotów - powiedział.

Niestety - dodał - zdarza się, iż efekty tych poszukiwań trafiają do prywatnych kolekcji w kraju bądź za granicą.

- A my naukowcy tracimy w ten sposób informacje i dane, które moglibyśmy wykorzystać dla potrzeb nauki - zaznaczył prof. Bursche.

Marcin Rudnicki z Instytutu Archeologii Wydziału Historycznego UW zapowiedział, że chcąc udowodnić "absurdalność" obecnej ustawy o ochronie zabytków, jeszcze w tym tygodniu złoży do prokuratury okręgowej Praga-Południe zawiadomienie o podejrzeniu możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na zniszczeniu zabytku archeologicznego, jakim w świetle obecnej ustawy o ochronie zabytków był Stadion Dziesięciolecia, na którego miejscu powstał niedawno Stadion Narodowy.

- To wydaje się żartem primaaprilisowym, ale - szanowni państwo - żartem nie jest. Mało kto zdaje sobie sprawę, że żyjemy w oparach takiego absurdu - podkreślił.

Jak dodał, cieszy się, że Ruch Palikota rozpoczął debatę dotyczącą "konieczności zmian tych niedorzeczności". Wyraził nadzieję, że uda się je przeprowadzić ponad podziałami politycznymi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU