PARTNER PORTALU
  • BGK

Będzie nowelizacja prawa zamówień publicznych

  • PAP/JL    25 stycznia 2016 - 08:30
Będzie nowelizacja prawa zamówień publicznych
Rząd znowelizuje prawo zamówień publicznych. Fot. Morguefile.com

Polska do 18 kwietnia musi wdrożyć unijne dyrektywy o zamówieniach publicznych, więc rząd przygotowuje nowelizację prawa zamówień publicznych.
Chodzi o unijne dyrektywy: klasyczną i sektorową (obwiązującą podmioty działające w sektorach gospodarki wodnej, energetyki, transportu i usług pocztowych) z 26 lutego 2014 r.

Polska musi wdrożyć większość tych przepisów przed 18 kwietnia 2016 r., a obowiązek przeprowadzania zamówień wyłącznie drogą elektroniczną został odroczony do 2018 r.

Rządowy projekt nowelizacji, którego celem jest wdrożenie dyrektyw, trafił do konsultacji publicznych.

Celem unijnych dyrektyw jest uproszczenie i uelastycznienie procedur udzielania zamówień, m.in. przez lepsze wykorzystanie procedury negocjacji stron, zmniejszenie obowiązków formalnych ubiegających się o zamówienie firm przez wprowadzenie jednolitego europejskiego dokumentu zamówień, żądania dostarczania dokumentów jedynie od wykonawcy z najkorzystniejszą ofertą oraz zmniejszenie obowiązków informacyjnych wykonawców – zakazują zamawiającym żądania dokumentów, którymi dysponuje lub może je pobrać z ogólnodostępnej, bezpłatnej bazy danych lub rejestru. Kładą też większy nacisk na kryteria jakościowe, społeczne, środowiskowe i innowacyjne, a nie tylko na cenę i koszt wykonania

Dyrektywy kładą też nacisk na wykorzystanie pozaekonomicznych celów zamówień publicznych, takich jak ochrona środowiska, integracja społeczna czy wspieranie innowacyjności.

Wprowadzają tzw. klauzule społeczne, np. wymóg zatrudniania na umowę o pracę, osób poszkodowanych na rynku pracy lub niepełnosprawnych, procedurę partnerstwa innowacyjnego dla pozyskania produktów niedostępnych jeszcze na rynku oraz możliwość dzielenia zamówień na mniejsze części w celu ułatwienia dostępu do przetargów mniejszym firmom.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.