Będzie nowy model współpracy bibliotek

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni wycofał się z pomysłu łączenia bibliotek szkolnych i publicznych.
Będzie nowy model współpracy bibliotek

Po poniedziałkowym spotkaniu ze środowiskiem bibliotekarzy zaproponował przygotowanie modelu współpracy obu rodzajów bibliotek.

„Uznaliśmy po tej dyskusji, że zapis o bibliotekach szkolnych usuniemy z założeń do ustawy o poprawie warunków świadczenia usług przez samorządy, aby najpierw w praktyce sprawdzić, jak na terenie samorządu mogą ze sobą współpracować biblioteki publiczne i biblioteki szkolne" - powiedział Boni po poniedziałkowym spotkaniu.

Czytaj też: Bibliotekom trzeba ułatwić pracę

Spotkanie związane było z trwającymi w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji pracami nad projektem ustawy o poprawie warunków świadczenia usług przez jednostki samorządu terytorialnego.

W założeniach do projektu ustawy znalazły się zapisy dotyczące bibliotek szkolnych. Spotkały się one z krytyką środowisk związanych z bibliotekami. Według nich zmiany mogą doprowadzić do likwidacji bibliotek szkolnych.

Czytaj też: Biblioteka szkolna i publiczna w jednym

Minister zaproponował uczestnikom poniedziałkowej dyskusji opracowanie modelu współpracy bibliotek szkolnych i publicznych.

„Zastanowimy się nad tym, jakie mogą być modele współpracy biblioteki szkolnej z innymi podmiotami, w jaki sposób wszystkie biblioteki w środowisku lokalnym mogą stać się bardziej dostępne dla wszystkich chętnych oraz jak ulepszyć ofertę" - powiedział Boni.

Czytaj też: Nasz system biblioteczny to kompletna bzdura

Jak podkreślił, nad określeniem nowego modelu będą pracowali wspólnie uczestnicy poniedziałkowej dyskusji w ramach zespołu roboczego.

„Mam nadzieję, że po dwóch miesiącach przedstawią różne uwagi dotyczące możliwości unowocześnienia bibliotek szkolnych, z zachowaniem ich głównych zadań i składu osób, które tam pracują" - mówił Boni.

Projekt cyfryzacji polskich bibliotek ma zostać zrealizowany w ramach Programu Operacyjnego Cyfrowa Polska. „W ramach programu będziemy chcieli zrealizować projekt dalszej cyfryzacji bibliotek, głównie szkolnych, w celu lepszego ich wyposażenia oraz lepszego przygotowania nauczycieli do pracy nie tylko z książką tradycyjną, ale również z nowoczesnymi formami" - zaznaczył minister.

„Musimy nadrobić zaległości w bibliotekach szkolnych, które są bardziej niedoinwestowane niż biblioteki publiczne. To jest nasze podstawowe zadanie. Biblioteki szkolne są w każdej szkole, powinny działać na tych nowocześniejszych zasadach" - mówił.

Boni podkreślił, że podczas poniedziałkowego spotkania ministerstwo nawiązało współpracę ze środowiskiem, które wcześniej przeciwko jego pomysłom przygotowało - jak mówił - „wielką akcję w internecie".

„Wyszliśmy ze spotkania w poczuciu, że mamy do zrealizowania wspólny cel. (...) Wszyscy się czegoś nauczyliśmy, dla dobra bibliotek warto było to wszystko przejść, znaleźliśmy porozumienie i teraz będziemy działać wspólnie" - zapewnił Boni.

Zdaniem uczestników spotkania, reprezentujących środowiska związane z bibliotekami, przedstawione w poniedziałek przez Boniego propozycje idą w dobrą stronę. Pozytywnie ocenili też samo spotkanie.

 


KOMENTARZE (6)ZOBACZ WSZYSTKIE

Do dd. Obcy nam nie dali rady to "swoi" nas załatwią. Polacy raczej się nie obudzą bo ... nie chodzą spać. Harując jak woły.

JOTKA, 2013-05-24 21:30:54 odpowiedz

Książnice publiczne i szkolne Musowo trza zlikwidować, A wtedy w ciemniactwie, na Świecie, Polonia będzie przodować.

Eterno Vagabundo, 2013-03-19 23:23:11 odpowiedz

wg mnie celem jest likwidacja dostępu do bibliotek, kolejny etap walki z polskością po likwidacji szkół, lekcji historii itp. Kiedy Polacy się obudzicie do k...y nędzy?!

dd, 2013-03-19 22:34:31 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU