PARTNER PORTALU
 • BGK

Będzie nowy model współpracy bibliotek

 • PAP    19 marca 2013 - 06:48
Będzie nowy model współpracy bibliotek

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni wycofał się z pomysłu łączenia bibliotek szkolnych i publicznych.
Po poniedziałkowym spotkaniu ze środowiskiem bibliotekarzy zaproponował przygotowanie modelu współpracy obu rodzajów bibliotek.

„Uznaliśmy po tej dyskusji, że zapis o bibliotekach szkolnych usuniemy z założeń do ustawy o poprawie warunków świadczenia usług przez samorządy, aby najpierw w praktyce sprawdzić, jak na terenie samorządu mogą ze sobą współpracować biblioteki publiczne i biblioteki szkolne" - powiedział Boni po poniedziałkowym spotkaniu.

Czytaj też: Bibliotekom trzeba ułatwić pracę

Spotkanie związane było z trwającymi w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji pracami nad projektem ustawy o poprawie warunków świadczenia usług przez jednostki samorządu terytorialnego.

W założeniach do projektu ustawy znalazły się zapisy dotyczące bibliotek szkolnych. Spotkały się one z krytyką środowisk związanych z bibliotekami. Według nich zmiany mogą doprowadzić do likwidacji bibliotek szkolnych.

Czytaj też: Biblioteka szkolna i publiczna w jednym

Minister zaproponował uczestnikom poniedziałkowej dyskusji opracowanie modelu współpracy bibliotek szkolnych i publicznych.

„Zastanowimy się nad tym, jakie mogą być modele współpracy biblioteki szkolnej z innymi podmiotami, w jaki sposób wszystkie biblioteki w środowisku lokalnym mogą stać się bardziej dostępne dla wszystkich chętnych oraz jak ulepszyć ofertę" - powiedział Boni.

Czytaj też: Nasz system biblioteczny to kompletna bzdura

Jak podkreślił, nad określeniem nowego modelu będą pracowali wspólnie uczestnicy poniedziałkowej dyskusji w ramach zespołu roboczego.

„Mam nadzieję, że po dwóch miesiącach przedstawią różne uwagi dotyczące możliwości unowocześnienia bibliotek szkolnych, z zachowaniem ich głównych zadań i składu osób, które tam pracują" - mówił Boni.

Projekt cyfryzacji polskich bibliotek ma zostać zrealizowany w ramach Programu Operacyjnego Cyfrowa Polska. „W ramach programu będziemy chcieli zrealizować projekt dalszej cyfryzacji bibliotek, głównie szkolnych, w celu lepszego ich wyposażenia oraz lepszego przygotowania nauczycieli do pracy nie tylko z książką tradycyjną, ale również z nowoczesnymi formami" - zaznaczył minister.

„Musimy nadrobić zaległości w bibliotekach szkolnych, które są bardziej niedoinwestowane niż biblioteki publiczne. To jest nasze podstawowe zadanie. Biblioteki szkolne są w każdej szkole, powinny działać na tych nowocześniejszych zasadach" - mówił.

Boni podkreślił, że podczas poniedziałkowego spotkania ministerstwo nawiązało współpracę ze środowiskiem, które wcześniej przeciwko jego pomysłom przygotowało - jak mówił - „wielką akcję w internecie".

„Wyszliśmy ze spotkania w poczuciu, że mamy do zrealizowania wspólny cel. (...) Wszyscy się czegoś nauczyliśmy, dla dobra bibliotek warto było to wszystko przejść, znaleźliśmy porozumienie i teraz będziemy działać wspólnie" - zapewnił Boni.

Zdaniem uczestników spotkania, reprezentujących środowiska związane z bibliotekami, przedstawione w poniedziałek przez Boniego propozycje idą w dobrą stronę. Pozytywnie ocenili też samo spotkanie.×
KOMENTARZE (6)

 • JOTKA, 2013-05-24 21:30:54

  Do dd. Obcy nam nie dali rady to "swoi" nas załatwią. Polacy raczej się nie obudzą bo ... nie chodzą spać. Harując jak woły.
 • Eterno Vagabundo, 2013-03-19 23:23:11

  Książnice publiczne i szkolne Musowo trza zlikwidować, A wtedy w ciemniactwie, na Świecie, Polonia będzie przodować.
 • dd, 2013-03-19 22:34:31

  wg mnie celem jest likwidacja dostępu do bibliotek, kolejny etap walki z polskością po likwidacji szkół, lekcji historii itp. Kiedy Polacy się obudzicie do k...y nędzy?!