PARTNER PORTALU
  • BGK

Będzie obywatelski projekt ustawy o działkach

  • PAP    14 lipca 2012 - 14:35
Będzie obywatelski projekt ustawy o działkach

SLD chce do końca roku przygotować i złożyć w Sejmie obywatelski projekt ustawy o rodzinnych ogródkach działkowych. W sobotę działacze Sojuszu rozpoczęli ogólnopolską akcję konsultacji z działkowcami w tej sprawie.
Według rzecznika SLD, posła Dariusza Jońskiego, środowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego (który zakwestionował dużą część przepisów ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych) powoduje, że bezpieczeństwo i spokój działkowców za 18 miesięcy może się zakończyć.

Czytaj też: Działki to problem nie tylko naszego kraju

W jego ocenie prawdopodobnie może się zakończyć tak jak na Słowacji, gdzie nowa ustawa spowodowała, że deweloperzy wykupili wszystkie ogrody działkowe.

W sobotę posłowie SLD i przewodniczący rad wojewódzkich spotykają się w całej Polsce z działkowcami na ich ogrodach.

Czytaj też:Samowolki na ogródkach działkowych

"Dzisiaj rozpoczynamy ogólnopolską akcję konsultacji, przygotowaliśmy specjalną ankietę w której pytamy działkowców o ich potrzeby i pytamy czy są gotowi na to, abyśmy przygotowali taki projekt obywatelski. Oczywiście on będzie jeszcze projektem do dyskusji, będziemy czekali na sugestie, na poprawki, ale już w okresie wakacyjnym chcemy rozpocząć pracę, aby nie czekać do ostatniej chwili" - mówił na konferencji prasowej Joński, który spotkał się z działkowcami i dziennikarzami na terenie jednego z ogródków na łódzkim osiedlu Retkinia.

"Z działkowcami będzie łatwo, bo wiemy czego oczekują od polityków, z politykami będzie dużo gorzej, dlatego że już dzisiaj na korytarzach sejmowych słyszymy, że duża część parlamentarzystów nie chce przyjąć nowej ustawy. Jeśli po 18 miesiącach wejdzie w życie wyrok TK, to tym samym nie będzie żadnej ochrony nad działkowcami" - zaznaczył lider łódzkiego Sojuszu.

Podkreślił, że SLD jest zdeterminowany i przygotowany na to, aby ten projekt ustawy zaprezentować do końca roku i poddać go pod debatę.

"Ale, żeby nikt nie zarzucał, że jest to projekt tylko jednej partii to będziemy proponowali, aby był to projekt obywatelski, pod którym podpisze się kilkaset tysięcy działkowców, mieszkańców, ale również - mamy nadzieję - polityków wszystkich opcji" - dodał łódzki poseł SLD.

<!-- pagebreak //-->

"Mam nadzieję, że nikt nie zgłosi odrzucenia projektu w pierwszym czytaniu, bo to było by kuriozum" - zaznaczył lider łódzkiego SLD.

Według niego nauczka, która płynie chociażby ze Słowacji, pokazuje, że jeśli szybko nie przygotuje się nowej ustawy, deweloperzy bardzo chętnie wykupią tereny ogrodów.

W ocenie Jońskiego jedyną pozytywną rzeczą jest to, że TK nie uchylił artykułu ustawy mówiącego o tym, że jeżeli będzie likwidowany ogród działkowy, to trzeba zaproponować tereny zastępcze.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.