PARTNER PORTALU
  • BGK

Będzie odkomarzanie Krosna

  • PAP    9 lipca 2010 - 13:55

Na początku przyszłego tygodnia w Krośnie (Podkarpackie) rozpocznie się akcja odkomarzania. Miasto, które podczas majowej powodzi zostało podtopione na obszarze 130 ha, przeznaczy na ten cel 50 tys. zł.
Jak poinformowała w piątek Joanna Niepokój z Urzędu Miasta w Krośnie, akcją objęte zostanie ponad 200 hektarów; opryski będą powtórzone w sierpniu.

- Stojąca woda, która utrzymywała się po powodzi, oraz wysokie temperatury spowodowały duży wzrost liczby komarów, które stały się bardzo uciążliwe dla mieszkańców i turystów. Opryski będą wykonywane wcześnie rano lub późnym wieczorem. Akcja potrwa około 5 dni - dodała.

Opryski będą wykonywane na terenach najbardziej dotkniętych plagą komarów, m.in.: na nabrzeżach rzeki Wisłok i potoków: Lubatówka, Małka, Ślączka oraz w miejskich parkach.

Koszt całej akcji to 50 tys. zł; 40 tys. pochodzi z dotacji z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. W sumie na Podkarpaciu na walkę z komarami wydano 2,5 mln zł.

Na świecie występuje około 40 rodzajów i ok. 3,5 tys. gatunków komarów. Uciążliwe dla ludzi są jedynie samice tych owadów, które wysysają niewielkie ilości krwi, niezbędnej do rozwoju jaj. Przywabiają je składniki potu. Po ukąszeniu przedostają się do naszego organizmu substancje, które powodują zaczerwienienia, opuchnięcie i swędzenie. U alergików te objawy mogą być szczególnie nasilone. Komary tropikalne roznoszą groźne choroby m.in.: malarię, żółtą febrę i wirusowe zapalenie mózgu. Nie występują one jednak na terenie Polski. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.