PARTNER PORTALU
  • BGK

Będzie pikieta emerytalna w Katowicach

  • PAP    11 maja 2012 - 12:57
Będzie pikieta emerytalna w Katowicach

Związkowcy z OPZZ zapowiadają, że w poniedziałek, w dniu rozpoczęcia Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, będą protestować przeciw podniesieniu wieku emerytalnego.
Zaproszonemu na kongres prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu chcą przekazać petycję. O szczegółach akcji opowiedział podczas piątkowej konferencji prasowej w Katowicach szef śląskiego OPZZ Henryk Moskwa.

W piątek Sejm uchwalił nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, która podwyższa wiek emerytalny do 67. roku życia i zrównuje go dla kobiet i mężczyzn.

„Zapadła decyzja, by przy tej okazji (kongresu) poprosić społeczeństwo, związkowców i naszych pracowników o to, żeby wyrazili swoje niezadowolenie z ustawy o wydłużeniu wieku emerytalnego, jak również z tego, w jakim tempie ta ustawa została wprowadzona” – powiedział Moskwa.

Do udziału w pikiecie OPZZ zaprasza także przedstawicieli partii. Według zgłoszenia w pikiecie ma wziąć udział około tysiąca osób. Organizatorzy będą rozdawać ulotki, na których znajdzie się hasło „Nie dla pracy aż do śmierci”.

Związkowcy zamierzają przekazać prezydentowi petycję, w której chcą go przekonać, by nie podpisywał ustawy emerytalnej. „Będziemy prosili pana prezydenta, by okazał się naszym sojusznikiem i sojusznikiem milionów Polek i Polaków, którym ta ustawa nic dobrego nie wróży” – powiedział szef śląskiego OPZZ.

Moskwa oświadczył, że manifestacja nie będzie wymierzona w prezydenta, związkowcy nie chcą też zakłócać kongresu, który – jak powiedział – jest promocją Katowic (zabierz głos/oceń prezydenta) i całego Śląska (zabierz głos/oceń marszałka). Chodzi o wykorzystanie okazji do wyrażenia sprzeciwu – wyjaśnił.

OPZZ nie sprzeciwia się kategorycznie podniesieniu wieku emerytalnego. Związkowcy chcą jednak, by kobiety po 35., a mężczyźni po 40 latach pracy mieli możliwość przejścia na emeryturę, np. z powodu utraty zdrowia lub likwidacji zakładu pracy. „Jeśli wydłuży się wiek emerytalny do 67 lat, to pracodawcy będą wcześniej zwalniać pracowników, a ci dłużej będą czekali na emeryturę” – uważa Moskwa.

Europejski Kongres Gospodarczy zostanie zorganizowany po raz czwarty. Przez organizatorów jest określany, jako największe wydarzenie biznesowe w tej części Europy. Podczas trzech dni kongresu – od poniedziałku do środy – w ponad stu debatach weźmie udział 6 tys. gości, wśród nich prezydent Komorowski, liczni ministrowie, unijni komisarze, biznesmeni i menedżerowie.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.