Będzie pozew zbiorowy ws. karty pojazdu

Sąd uznał argumentację Związku Powiatów Polskich i zajmie się pozwem zbiorowym powiatów w sprawie karty pojazdu.
Będzie pozew zbiorowy ws. karty pojazdu

Sąd Apelacyjny w Warszawie przychylił się do argumentacji Związku Powiatów Polskich i częściowo uchylił postanowienie Sądu Okręgowego w Warszawie, dopuszczając do rozpoznania w postępowaniu grupowym pozew powiatów przeciwko Skarbowi Państwa o ustalenie odpowiedzialności odszkodowawczej sprawie dotyczącej kary pojazdu.

Czytaj też: Powiaty walczą o kartę pojazdu

W uzasadnieniu postanowienia Sąd Apelacyjny stwierdził, że Sąd I instancji błędnie ocenił charakter roszczeń członków grupy. Sąd uznał, że wszyscy członkowie grupy wywodzą z tego samego działania zarzucanego pozwanemu.

Czytaj też: Karta pojazdu wreszcie w sądzie

Oznacza to, że sprawa wraca do sądu okręgowego i pozew zbiorowy zostanie rozpatrzony merytorycznie.

8 lutego 2012 roku Sąd Okręgowy w Warszawie odrzucił pozew uznając, że sprawa nie podlega rozpoznaniu w postępowaniu grupowym.

Czytaj też: Powiaty nie dostaną zwrotu za karty pojazdów

Uznał on bowiem, że nie można mówić o jednorodzajowości roszczeń poszczególnych członków grupy, gdyż na ewentualne roszczenia odszkodowawcze poszczególnych powiatów składają się różne elementy: pełna lub częściowa opłata za kartę pojazdu, odsetki z tytułu opóźnienia i koszty sądowe.

Odmienne stanowisko zajął Sąd Apelacyjny wskazując, że nie ma podstaw do uznania, że poszczególni członkowie żądają ustalenia istnienia odpowiedzialności odszkodowawczej Skarbu Państwa za różnie zdefiniowaną szkodę.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU