PARTNER PORTALU
  • BGK

Będzie pozew zbiorowy ws. karty pojazdu

  • AT    3 lipca 2012 - 19:00
Będzie pozew zbiorowy ws. karty pojazdu

Sąd uznał argumentację Związku Powiatów Polskich i zajmie się pozwem zbiorowym powiatów w sprawie karty pojazdu.
Sąd Apelacyjny w Warszawie przychylił się do argumentacji Związku Powiatów Polskich i częściowo uchylił postanowienie Sądu Okręgowego w Warszawie, dopuszczając do rozpoznania w postępowaniu grupowym pozew powiatów przeciwko Skarbowi Państwa o ustalenie odpowiedzialności odszkodowawczej sprawie dotyczącej kary pojazdu.

Czytaj też: Powiaty walczą o kartę pojazdu

W uzasadnieniu postanowienia Sąd Apelacyjny stwierdził, że Sąd I instancji błędnie ocenił charakter roszczeń członków grupy. Sąd uznał, że wszyscy członkowie grupy wywodzą z tego samego działania zarzucanego pozwanemu.

Czytaj też: Karta pojazdu wreszcie w sądzie

Oznacza to, że sprawa wraca do sądu okręgowego i pozew zbiorowy zostanie rozpatrzony merytorycznie.

8 lutego 2012 roku Sąd Okręgowy w Warszawie odrzucił pozew uznając, że sprawa nie podlega rozpoznaniu w postępowaniu grupowym.

Czytaj też: Powiaty nie dostaną zwrotu za karty pojazdów

Uznał on bowiem, że nie można mówić o jednorodzajowości roszczeń poszczególnych członków grupy, gdyż na ewentualne roszczenia odszkodowawcze poszczególnych powiatów składają się różne elementy: pełna lub częściowa opłata za kartę pojazdu, odsetki z tytułu opóźnienia i koszty sądowe.

Odmienne stanowisko zajął Sąd Apelacyjny wskazując, że nie ma podstaw do uznania, że poszczególni członkowie żądają ustalenia istnienia odpowiedzialności odszkodowawczej Skarbu Państwa za różnie zdefiniowaną szkodę.

<!-- pagebreak //-->

Żądaniem objęte jest ustalenie odpowiedzialności za doznaną przez członków grupy szkodę majątkową w granicach damnum emergens (rzeczywistą szkodę). Szkodę tę wszyscy członkowie grupy wywodzą z tego samego działania (zaniechania) zarzucanego pozwanemu.

W ocenie Sądu Apelacyjnego wypełniało to przesłankę jednorodzajowości roszczeń i takiej samej podstawy faktycznej.

Sąd Apelacyjny utrzymał odrzucenie pozwu wobec dwóch powiatów: Powiatu Bielskiego (województwo podlaskie) i Powiatu Ostrowskiego (województwo wielkopolskie). Powiaty te już wcześniej wystąpiły z powództwem przeciwko Skarbowi Państwa.

Choć w ramach pozwu zbiorowego powiaty te miały zamiar ubiegać się o odszkodowanie za przypadki nieobjęte wcześniejszą, indywidualną sprawą to Sąd Apelacyjny uznał, że w stosunku do tych powiatów zachodzi res iudicata (powaga rzeczy osądzonej – niemożliwość prowadzenia sprawy, jeśli była ona już wcześniej przedmiotem zakończonego wyrokiem postępowania).

Postanowienie jest prawomocne.

Kolejnym etapem postępowania będzie zarządzenie przez Sąd ogłoszenia o wszczęciu postępowania grupowego. Na tym etapie powiaty i miasta na prawach powiatu, które jeszcze nie przystąpiły do grupy będą miały taką możliwość. Ogłoszenie w tej sprawie zostanie zamieszczone w prasie o zasięgu ogólnokrajowym.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.