PARTNER PORTALU
  • BGK

Będzie prywatyzacja MTP

  • PAP    18 lutego 2010 - 10:35

Minister skarbu Aleksander Grad spotkał się w środę z prezydentem Poznania Ryszardem Grobelnym oraz marszałkiem Wielkopolski Markiem Woźniakiem w sprawie prywatyzacji spółki Międzynarodowe Targi Poznańskie - poinformował resort skarbu.
"Minister Grad poinformował o wstępnym etapie prac nad prywatyzacją poznańskiej spółki, zachęcając przedstawicieli samorządu jako drugiego akcjonariusza, do zaangażowania się w cały proces" - czytamy w komunikacie ministerstwa.

Międzynarodowe Targi Poznańskie to jeden z najdłużej działających w Europie organizatorów targów. Od 1954 r. funkcjonowały jako wyodrębniona jednostka organizacyjna. W 1990 roku zostały przekształcone w spółkę z o.o. z udziałem Skarbu Państwa. Zawarto wówczas porozumienia m.in. pomiędzy Skarbem Państwa a miastem Poznań. SP stał się właścicielem 60 proc. udziałów w spółce, a miasto 40 proc. udziałów. Na zmiany właścicielskie Targów muszą wyrazić zgodę obie strony.

Z komunikatu resortu wynika, że prezydent Poznania oraz marszałek Wielkopolski przedstawili możliwość komunalizacji spółki (przekazanie na rzecz samorządu). Minister skarbu zobowiązał się przeanalizować ten pomysł od strony prawnej.

"Minister Grad zasugerował przedstawicielom samorządu możliwość zawiązania konsorcjum z pasywnym inwestorem i w ten sposób uczestniczenie w procesie prywatyzacji Targów Poznańskich. W takiej sytuacji minister byłby skłonny rozważyć też zbycie akcji spółki w trybie niepublicznym" - dodano.

MSP podjęło na początku roku przygotowania do prywatyzacji Międzynarodowych Targów Poznańskich. Spółka ma być sprzedana w 2011 r. Planowany wynik finansowy Targów za rok 2009 wynosi ok. 7 mln zł.

Resort chce w maju podpisać umowę z doradcą, który zrobi wycenę i analizę przedprywatyzacyjną. Powinny być one gotowe do końca trzeciego kwartału br. MSP chce przy prywatyzacji Targów zastosować tryb ogłoszenia i zaproszenia do negocjacji. Przedstawiciele ministerstwa uważają, że to stworzy możliwość jak najszerszych negocjacji, najlepszych dla tej transakcji. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.