PARTNER PORTALU
  • BGK

Będzie referendum w sprawie kasyna?

  • krosnocity.pl    9 sierpnia 2011 - 11:39
Będzie referendum w sprawie kasyna?

Czy w Krośnie odbędzie się pierwsze w historii samorządu referendum lokalne? Wszystko zmierza w tym kierunku.
Grupa inicjatywna złożyła już odpowiednią ilość podpisów. Wczoraj Rada Miasta podjęła dalsze działania. Na 8 sierpnia Przewodniczący Rady zwołał nadzwyczajna sesję, na której radni mieli wyłonić komisję, której zadaniem jest sprawdzenie, czy wniosek mieszkańców z dnia 22 lipca 2011 r. o przeprowadzenie referendum odpowiada przepisom ustawy o referendum lokalnym.

Referendum ma dotyczyć lokalizacji kasyna gry w Krośnie. Przeciwnicy hazardu zebrali ponad 4000 podpisów w tej sprawie. Wcześniej, na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta, pod nieobecność dwojga radnych przeciwnych kasynu Rada pozytywnie zaopiniowała lokalizację Kasyna w Krośnie.

Czytaj też: Chcą referendum w sprawie kasyna

Wybrano przewodniczącego komisji „referendalnej”, pana Zdzisława Dudycza (Klub Samorządowy) i ustalon jej skład. Znaleźli się w niej: Tadeusz Alibożek, Piotr Grudycz (Klub Samorządowy), Paweł Krzanowski i Bogdan Józefowicz (PiS) oraz Arkadiusz Opoń (PO).

Kontrowersje radnych wzbudził zapis, że komisja ma zbadać wniosek „pod względem merytorycznym”. Radni Wojciech Kolanko i Kazimierz Mazur (Klub PiS) uważali, że to nie powinno być zadaniem komisji. - Jeżeli ten wniosek nie jest zgodny z prawem, to niech pan radca oprawny od razu o tym powie - domagał się Wojciech Kolanko. Radny Mazur podkreślał, że prawo obowiązuje przecież niezależnie od głosowań komisji. Tej kwestii nie wyjaśniono. Ustalono to komisja będzie musiała zwrócić się o oponie prawne, by ustalić czy wniosek o referendum jest zgodny z prawem. Zdaniem radnego Kolanki to może oznaczać, że większość w radzie nie zechce dopuścić do referendum.

Do końca przyszłego tygodnia odbędzie się kolejna nadzwyczajna sesja, ponieważ zgodnie z ustawą Rada Miasta Krosna zobowiązana jest do podjęcia uchwały w sprawie przeprowadzenia referendum lub uchwały o odrzuceniu wniosku mieszkańców nie później niż w ciągu 30 dni od dnia złożenia wniosku, czyli do 21 sierpnia br.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.