Będzie trudniej o adopcję

  • Przegląd prasy/PAP/Dziennik Gazeta Prawna
  • 04-11-2011
  • drukuj
Od przyszłego roku będzie trudniej adoptować dziecko. Taki będzie skutek nowych przepisów, które w zamierzeniu miały ułatwić przysposobienia i zwiększyć ich liczbę.
Będzie trudniej o adopcję

Grozi nam przede wszystkim zmniejszenie liczby ośrodków adopcyjnych, których obecnie jest 93 – zapowiada „Dziennik Gazeta Prawna”. Z ustawy o pieczy zastępczej wynika, że od 2012 r. na finansowanie mogą liczyć tylko te ośrodki, które w 2010 r. przeprowadziły więcej niż 10 procedur przysposobienia dzieci.

Czytaj też: Piecza zastępcza pogrąży samorządy

Jeszcze ostrzejsze wymogi muszą spełnić niepubliczne ośrodki adopcyjne (np. kościelne). Te muszą wykazać, że zakończyły 20 przysposobień. Dlatego np. w woj. dolnośląskim z 10 placówek zostaną trzy, a w zachodniopomorskim z ośmiu – sześć.

To doprowadzi do zmniejszenia liczby adopcji. Potencjalnych rodziców może zniechęcić odległość do najbliższego ośrodka (100-200 km od miejsca zamieszkania). Co więcej od przyszłego roku będą musieli zapłacić za szkolenia, nawet 2 tys. zł. Będą one obowiązywały wszystkich kandydatów niebędących krewnymi dziecka – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU