PARTNER PORTALU
  • BGK

Będzie trudniej o becikowe

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    14 kwietnia 2011 - 06:32
Będzie trudniej o becikowe

Od przyszłego roku wrócą zaostrzone wymagania przy ubieganiu się o becikowe. Jest to spowodowane tym, że od 1 stycznia 2012 r. zostaną przywrócone przepisy określające zasady ubiegania się o te świadczenia.
Gminy, które wypłacają becikowe, będą bezwzględnie wymagać od rodzica zaświadczenia potwierdzającego, że kobieta była objęta opieką medyczną od 10. tygodnia ciąży. Jego brak będzie jednoznaczny z tym, że rodzic nie otrzyma świadczeń – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Od stycznia 2012 r. zaświadczenie musi być zgodne z rozporządzeniem ministra zdrowia z 14 września 2010 r. w sprawie form opieki medycznej w ciąży uprawniającej do dodatku z tytułu urodzenia dziecka oraz wzoru zaświadczenia potwierdzającego pozostawanie pod tą opieką (DzU nr 183, poz. 1234).

Musi ono wskazywać objęcie opieką lekarską matki nie później niż od 10. tygodnia ciąży do porodu. Ponadto zaświadczenie musi zawierać daty udzielenia jednego świadczenia zdrowotnego w każdym trymestrze ciąży.

Rząd zapowiadał wprawdzie, że w trakcie okresu przejściowego będzie prowadził kampanię informującą o nowych zasadach ubiegania się o becikowe. Jednak mimo że minął już rok od jego wprowadzenia, takiej kampanii nie było.

Uzależnienie otrzymywania becikowego od odbytych odpowiedniej liczby wizyt lekarskich w trakcie ciąży ma pełnić rolę profilaktyczną i mobilizować przyszłe matki do dbania o zdrowie swoje i dziecka.
Tak więc Kobiety, które w kwietniu i kolejnych miesiącach zajdą w ciążę, powinny jak najszybciej udać się do lekarza lub położnej. Jest to konieczne, bo jeśli ich pierwsza wizyta przypadnie po 10. tygodniu ciąży, będą miały problem z uzyskaniem becikowego oraz dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka – radzi „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.