PARTNER PORTALU
  • BGK

Będzie uproszczenie w sprawozdaniach finansowych samorządów. Rozpoczęły się prace zespołu

  • bad    29 marca 2018 - 13:44
Będzie uproszczenie w sprawozdaniach finansowych samorządów. Rozpoczęły się prace zespołu
Obrady zespołu ds. odbiurokratyzowania w samorządach. Fot. mf.gov.pl

28 marca odbyło się pierwsze spotkanie zespołu do spraw odbiurokratyzowania w samorządach powołanego przy Ministerstwie Finansów. W jego pracach uczestniczy minister Teresa Czerwińska.
  • Zespół zajmie się weryfikacją obowiązków dotyczących sprawozdawczości finansowej samorządów.
  • Tworzą go przedstawiciele sześciu ogólnopolskich korporacji samorządowych wchodzących w skład Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
  • - Zdajemy sobie sprawę, że obowiązki informacyjne i sprawozdawcze są potrzebne. Musimy mieć jednak na uwadze, że sprawozdawczość nie jest celem samym w sobie - tłumaczy minister finansów Teresa Czerwińska.

 

Zespół ma wypracować rozwiązania, które pozwolą na zmniejszenie biurokratycznych obciążeń  samorządów i przyniosą realne oszczędności.

Minister Teresa Czerwińska zaprosiła do udziału w pracach zespołu przedstawicieli ogólnopolskich organizacji samorządowych, które wchodzą w skład Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Czytaj też: Ważne terminy sprawozdawczości dla JST: kwiecień 2018 r.

- Zdajemy sobie sprawę, że obowiązki informacyjne i sprawozdawcze są potrzebne. Musimy mieć jednak na uwadze, że sprawozdawczość nie jest celem samym w sobie. Ma ona czemuś służyć. Dlatego musimy zrobić jej rzetelny przegląd i tam, gdzie jest to możliwe, wprowadzić uproszczenia. Tak, żeby bez uszczerbku dla rzetelności i celowości rozliczeń, odbiurokratyzować i uelastycznić ten obszar - zapowiedziała minister Czerwińska.

Zespół na bieżąco będzie również wskazywał obszary, które można ulepszyć, tak aby samorządy mogły sprawniej zarządzać swoimi budżetami.

Wiadomo, że w pierwszej kolejności sprawdzony ma zostać proces planowania w jednostkach samorządowych. Uproszczone ma zostać przeprowadzanie zmian w planach finansowych samorządów. Pierwsze korekty w sprawozdawczości mają być dokonane w ciągu maksymalnie pół roku, potem nastąpi analiza zmian systemowych.

Nadmierna biurokracja generuje koszty

Jak wyjaśnił nam sekretarz Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego Andrzej Porawski, chodzi nie tylko o liczbę sprawozdań, ale również częstotliwość ich składania.

- Być może sprawozdania przekazywane są zbyt często, a potem wyciąga się z nich wnioski w wymiarze kwartalnym albo i dłuższym. Ważna jest ich zawartość związana ze szczegółowością poszczególnych działań jednostek samorządu terytorialnego podejmowanych w ramach uchwalania i wykonywania budżetu - podkreślił sekretarz KWRiST.

Porawski dodał, że pojawiły się też propozycje, by zmniejszyć szczegółowość sprawozdań w celu uelastycznienia uchwalania budżetu. - Na pewno będziemy w związku z tym zastanawiali się, jaki powinno mieć to wpływ na sprawozdawczość - wyjaśnił szef biura ZMP.

Problem w tym, że dzisiaj nawet bardzo technicznymi sprawami musi zajmować się rada gminy w związku z tym, że są one ujmowane w jej uchwale budżetowej.

Przypomnijmy też, że w ubiegłym roku konieczne były prace nad zmianą rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie sprawozdawczości budżetowej odnoszące się do sprawozdawczości wydatków strukturalnych, w tym uchylające wzory sprawozdań Rb-WSa i Rb-WSb.  

Zmiana miała związek z wejściem w życie ustawy z 7 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014–2020 oraz niektórych innych ustaw, uchylające obowiązek stosowania przez jednostki zaliczane do sektora finansów publicznych dodatkowej klasyfikacji wydatków strukturalnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.