PARTNER PORTALU
  • BGK

Będzie więcej czasu na uporządkowanie ksiąg wieczystych

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    5 lipca 2011 - 06:53
Będzie więcej czasu na uporządkowanie ksiąg wieczystych

Termin na złożenie wniosków o ujawnienie w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa lub samorządów zostanie wydłużony do 60 miesięcy.
Wprowadzenie dłuższego terminu na ujawnianie praw do nieruchomości sektora publicznego w księgach wieczystych to główny cel nowelizacji ustawy o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego, którą dziś zajmie się rząd – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Projekt wprowadza przepisy pozwalające na uzupełnienie informacji o nieruchomościach publicznych. Projektodawcy przewidzieli nowy, 54-miesięczny termin (liczony od dnia wejścia w życie ustawy z 7 września 2007 r., tj. od dnia 19 listopada 2007 r.) na uzupełnienie dotychczasowych wykazów nieruchomości Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego. Organy, które sporządziły wykazy, zobowiązane będą do ich weryfikacji i ewentualnego uzupełnienia.

Dla usprawnienia procesu uzupełniania wykazów przewidziany został obowiązek współpracy marszałków województw, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz innych niż starostowie organów reprezentujących Skarb Państwa ze starostami.

Zaproponowany został także nowy, szybszy sposób przekazywania przez starostów i wojewodów danych oraz ich gromadzenia przez głównego geodetę kraju. Wykorzystana zostanie infrastruktura teleinformatyczna.

Z uwagi na wydłużenie terminu przewidzianego na uzupełnienie wykazów wydłużeniu musiał ulec do 60 miesięcy termin na złożenie w sądach rejonowych wniosków o ujawnienie w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa lub gmin.

Nowela zakłada również nowe zasady kontroli oraz realizacji obowiązku sprawozdawczości – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.