Będzie więcej czasu na uporządkowanie ksiąg wieczystych

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 05-07-2011
  • drukuj
Termin na złożenie wniosków o ujawnienie w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa lub samorządów zostanie wydłużony do 60 miesięcy.
Będzie więcej czasu na uporządkowanie ksiąg wieczystych

Wprowadzenie dłuższego terminu na ujawnianie praw do nieruchomości sektora publicznego w księgach wieczystych to główny cel nowelizacji ustawy o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego, którą dziś zajmie się rząd – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Projekt wprowadza przepisy pozwalające na uzupełnienie informacji o nieruchomościach publicznych. Projektodawcy przewidzieli nowy, 54-miesięczny termin (liczony od dnia wejścia w życie ustawy z 7 września 2007 r., tj. od dnia 19 listopada 2007 r.) na uzupełnienie dotychczasowych wykazów nieruchomości Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego. Organy, które sporządziły wykazy, zobowiązane będą do ich weryfikacji i ewentualnego uzupełnienia.

Dla usprawnienia procesu uzupełniania wykazów przewidziany został obowiązek współpracy marszałków województw, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz innych niż starostowie organów reprezentujących Skarb Państwa ze starostami.

Zaproponowany został także nowy, szybszy sposób przekazywania przez starostów i wojewodów danych oraz ich gromadzenia przez głównego geodetę kraju. Wykorzystana zostanie infrastruktura teleinformatyczna.

Z uwagi na wydłużenie terminu przewidzianego na uzupełnienie wykazów wydłużeniu musiał ulec do 60 miesięcy termin na złożenie w sądach rejonowych wniosków o ujawnienie w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa lub gmin.

Nowela zakłada również nowe zasady kontroli oraz realizacji obowiązku sprawozdawczości – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU