PARTNER PORTALU
 • BGK

Będzie wyższa składka członkowska w Związku Miast Polskich?

 • Michał Wroński    12 października 2017 - 12:00
Będzie wyższa składka członkowska w Związku Miast Polskich?
Sprawa kampanii promującej samorząd pojawiła się podczas zgromadzenia ogólnego ZMP w Serocku. (fot. mat. ZMP)

W poniedziałek (16.10) rozpoczyna się w Krakowie XV Kongres Miast Polskich. Podczas obrad samorządowcy z całej Polski dyskutować będą m.in. nad pomysłem podniesienia w przyszłym roku składki członkowskiej. Obrady mogą być gorące, bo wzrost składki członkowskiej ma być spory, natomiast zebrane pieniądze – przeznaczone na kampanię promującą samorząd w Polsce, co ma dać odpór tym, którzy ten samorząd dyskredytują. A to z daleka pachnie polityczną awanturą.
• Składka dla członków ZMP miałaby wzrosnąć z niespełna 31 groszy od osoby do ponad 38 groszy. W skali całego Związku to może przynieść ok. 1 mln zł.

• Pieniądze miałyby posłużyć sfinansowaniu kampanii promującej pozytywny wizerunek samorządów.

• Podejmując taką akcję, Związek może jednak łatwo narazić się na zarzut, że wchodzi w polityczny spór z rządem i partią rządzącą.

 

Stawka w górę? O blisko 25 procent

Rozpoczynający się w poniedziałek Kongres odbywa się w 100. rocznicę powstania ZMP. Dziś ta najstarsza polska organizacja samorządowa zrzesza ponad 300 miast (najwięcej w Wielkopolsce i na Mazowszu, najmniej w woj. opolskim, podlaskim i świętokrzyskim), w których mieszka ponad 72 proc. miejskiej ludności Polski. To właśnie od liczby ludności zależy wysokość składki wnoszonej przez poszczególne miasta do budżetu związku. Obecnie od każdego swojego mieszkańca zrzeszone w ZMP miasta płacą 30,9 grosza rocznie.

Propozycja, która zostanie przedstawiona podczas poniedziałkowego (zamkniętego dla mediów) zgromadzenia związku, zakłada, że w przyszłym roku od każdego mieszkańca trzeba by zapłacić 38,6 gr. To wzrost o blisko 25 procent! Co prawda przedstawiciele związku podkreślają, że byłaby to jednorazowa podwyżka (tylko na rok 2018), po czym składka wróciłaby do obecnego poziomu, ale i tak dla wielu samorządowców może to być propozycja trudna do zaakceptowania. Zwłaszcza że już od pewnego czasu pojawiają się wśród nich głosy, iż wpłaty dokonywane do budżetu ZMP nie przekładają się na realne korzyści dla miast. Tym właśnie motywowały w ubiegłych latach swoje wyjście ze związku Białystok, Ostrołęka i SzczecinPo ten argument sięgnęły również władze Augustowa, które wiosną tego roku zadecydowały o pożegnaniu się z ZMP.

- My na pewno proponowany wzrost składki zaopiniujemy negatywnie. To byłby duży skok i duże pieniądze - mówi Ryszard Macura, burmistrz Cieszyna. Dla tej 36-tysięcznej miejscowości wzrost składki oznaczałby w skali roku dodatkowe 2700 zł wpłacane do budżetu związku. Niby niewiele, ale…

- W małych miejscowościach każdą złotówkę się liczy - komentuje Jarosław Borowski, burmistrz Bielska Podlaskiego (ok. 26,5 tys. mieszkańców). On sam jeszcze waha się, jakie stanowisko w tej sprawie zająć.

- Jeżeli ktoś nas przekona, że warto tę większą stawkę zapłacić, to kto wie - analizuje Borowski.

Rząd ma fundacje, samorządowcy powołają fundusz…

To, na co zostaną przeznaczone pieniądze z wyższej składki członkowskiej nie jest bynajmniej tajemnicą. Fundusze te mają posłużyć sfinansowaniu kampanii promującej pozytywny wizerunek samorządu w Polsce. Wizerunek ten bowiem – jak można usłyszeć od przedstawicieli ZMP – został ostatnimi czasy nieco nadszarpnięty. Przez kogo?×
KOMENTARZE (5)

 • ANNA, 2017-10-12 21:46:17

  Do bogdan sitnicki: słusznie, ale byłoby lepiej, gdyby oddali swoje, a nie nasze.
 • miki, 2017-10-12 16:25:42

  a czy samorządy pytały mieszkańców o zgodę na składki
 • opas, 2017-10-12 15:53:05

  Jak się ma fundusz promocyjny w wysokości 1 miliona do 19 milionów pisowskiej Polskiej Fundacji Narodowej, która w 2016 otrzymała od państwowych spółek100 mln. zł a do 2027 r. co rok otrzyma po 50 milionów zł ?