PARTNER PORTALU
  • BGK

Będziemy mieć inteligentny transport

  • PAP    28 lipca 2012 - 08:06
Będziemy mieć inteligentny transport

Sejm znowelizował ustawę o drogach publicznych. Nowela wprowadza do polskiego prawa przepisy unijnej dyrektywy w sprawie ram wdrażania inteligentnych systemów transportowych.
Za uchwaleniem nowelizacji głosowało 310 posłów, jeden był przeciw, a 130 wstrzymało się od głosu. ITS to w uproszczeniu wykorzystanie np. technologii telekomunikacyjnych czy informatycznych do zwiększania bezpieczeństwa uczestników ruchu, efektywności systemu transportowego oraz ochrony środowiska.

W Polsce rozwiązania ITS nie są rozpowszechnione. Tego typu projekty są uruchamiane głównie z inicjatywy samorządów w niektórych miastach wojewódzkich i wspierają miejski transport drogowy oraz szynowy. Na niektórych odcinkach dróg zainstalowano zestawy do monitorowania ruchu i warunków meteorologicznych.

Poza zapewnieniem zgodności naszych przepisów z prawem Unii Europejskiej, nowela nie wprowadza innych rozwiązań. W nowelizacji rozszerzono zawartą w ustawie o drogach terminologię o terminy dotyczące inteligentnych systemów transportowych.

Przepisy dyrektywy w sprawie ram wdrażania inteligentnych systemów transportowych skierowane są głównie do Komisji Europejskiej, na którą nałożono obowiązek opracowania specyfikacji dotyczących inteligentnych systemów transportowych. Ma na to czas do 27 lutego 2013 r. Jednocześnie państwa członkowskie mają obowiązek zapewnić, by wydane w przyszłości przez KE specyfikacje były stosowane.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.