PARTNER PORTALU
  • BGK

Bez pieniędzy dla gmin nie powstaną nowe żłobki

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    2 kwietnia 2010 - 07:17
Bez pieniędzy dla gmin nie powstaną nowe żłobki

Planowane przez rząd ułatwienia w zakładaniu placówek opieki nad małymi dziećmi gminy oceniają pozytywnie, ale wskazują, że bez dodatkowych pieniędzy one nie powstaną.
Rząd przyjął w tym tygodniu założenia do ustawy umożliwiającej powstawanie nowych form opieki nad małymi dziećmi. Nie przewidują one przyznania na ten cel gminom dodatkowych pieniędzy. Bez nich żłobki będą powstawać głównie w bogatych samorządach. Biedniejsze musiałyby rezygnować z innych wydatków, np. z inwestycji. Resort pracy broni się i wskazuje, że dodatkowym źródłem finansowania mogą być fundusze unijne z programu „Kapitał ludzki” – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Samorządowcy uważają, że przedszkola i żłobki powinny być objęte jednolitą subwencją. Nawet jeśli gminy same nie będą zakładać własnych żłobków, i tak poniosą dodatkowe koszty związane m.in. z przeprowadzaniem rejestrów wszystkich form tej działalności oraz nadzorem merytorycznym i formalnym nad nowymi placówkami. Wątpliwości budzi też kwestia kwalifikacji osób w nich zatrudnionych oraz szkoleń, które muszą one przechodzić. Nie wiadomo, kto dokładnie będzie szkolenia przeprowadzał oraz jaki będzie ich zakres.

Wiceprezydent Gdańska Ewa Kamińska uważa, że pozbawienie żłobków statusu zakładów opieki zdrowotnej, sprawi, że obniżą się koszty ich utrzymania, a wprowadzenie różnych placówek opieki pozwoli zarówno samorządom, jak i rodzicom elastycznie się do nich dopasować szkopuł tylko w tym, że tworzenie żłobków i innych form będzie nadal zadaniem własnym gmin. Kiedy powstanie konkretny projekt, będą one apelować o zapewnienie dofinansowania – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.