PARTNER PORTALU
 • BGK

Bezdomne psy i koty. Będą zmiany w prawie

 • IAR    14 maja 2014 - 19:17
Bezdomne psy i koty. Będą zmiany w prawie

Senat rozpoczął prace nad nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt. Podstawą prac jest ubiegłoroczny raport Najwyższej Izby Kontroli, który wykazał, że gminy nie radzą sobie z zapewnieniem właściwej opieki bezdomnym psom i kotom.
- Dyskusja ujawniła, że rozwiązanie problemu wykracza jednak poza nowelizację jednej ustawy - powiedział IAR Janusz Sepioł. Przewodniczący senackiej komisji samorządu terytorialnego i administracji państwowej dodał, że chodzi na przykład o kwestie opodatkowania zwierząt, czyli podatków lokalnych oraz ich chipowania, co wiąże się z utworzeniem centralnego rejestru bezdomnych zwierząt.

"To są poważne sprawy. Wykraczają trochę poza obszar ustawy o ochronie zwierząt. W związku z czym daliśmy sobie miesiąc na zgłaszanie różnego typu postulatów i uwag do tego projektu" - powiedział senator.

W myśl obowiązującej ustawy o ochronie zwierząt wyłapywanie bezpańskich kotów i psów i zapewnienie im należytej opieki należy do zadań własnych gminy. Tymczasem z raportu NIK wynika, że gminy często ustawę obchodzą. Prace senatorów idą w tym kierunku, żeby jednak drogą ustawową wszystkie gminy zmusić do pewnego standardu działań i określić minimalne standardy utrzymania zwierząt w schroniskach.

Z raportu NIK wynika, że ponad jedną trzecią środków przeznaczonych na finansowanie opieki nad zwierzętami gminy wydały nielegalnie przekazując je firmom, które nie miały odpowiednich zezwoleń na wyłapywanie zwierząt i nie zapewniały im miejsc w schroniskach. Kontrola wykazała też, że choć gminy przeważnie prawidłowo reagowały na zgłoszone przypadki znęcania się nad zwierzętami, to nie radziły sobie z prowadzeniem rzetelnej ewidencji wyłapywanych psów i kotów, a co za tym idzie nie śledziły dalszych ich losów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (8)

 • Eterno Vagabundo, 2014-05-17 21:46:00

  Do Mirek: Otóż piernik Do wiatraka, Ma trzy litery: I , eR , Ka .
 • Mirek, 2014-05-17 09:23:25

  Do x: Czy zawsze przy komentowaniu tematów dotyczących zwierząt musi "wyskoczyć" ktoś z "głodnymi dziećmi"? Przepraszam, ale trzeba być chyba jakimś przygłupem żeby nie umieć odróżnić jednego od drugiego i co ma w ogóle "piernik do wiatraka"...
 • Spocony Zbycho, 2014-05-16 20:15:43

  Jakoś nikt nie zauważa, że utrzymanie miesięczne bezdomnego psa kosztuje gminę więcej niż utrzymanie człowieka w domu opieki społecznej... Jakoś nikt nie chce zauważyć, że schroniska dla bezdomnych zwierząt to kolejna nisza dla kręcących lody...