PARTNER PORTALU
  • BGK

Bezkarni piraci drogowi

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    21 lutego 2011 - 06:38
Bezkarni piraci drogowi

Straż miejska i Inspekcja Transportu Drogowego nie mogą karać piratów drogowych, ponieważ Ministerstwo Infrastruktury zwleka z wydaniem rozporządzeń wykonawczych do ustawy – Prawo o ruchu drogowym.
Kierowcy łamiący przepisy boją się tylko policji. Straż miejska i Inspekcja Transportu Drogowego od 31 grudnia 2010 roku dostały nowe uprawnienia do kontrolowania pojazdów, ale nie mogą tego robić, bo brakuje rozporządzeń do ustawy – Prawo o ruchu drogowym, które powinno wydać Ministerstwo Infrastruktury – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”.

Ponieważ rozporządzeń nie ma, straż miejska wciąż nie może korzystać z fotoradarów, a inspekcja drogowa – wystawiać mandatów kierowcom samochodów osobowych.

Zmiana ustawy miała ucywilizować zasady korzystania z fotoradarów przez strażników i ukrócić nieprawidłowości w niektórych gminach. Wiele z nich wykorzystywało fotoradary jako maszynki do zarabiania pieniędzy, a nie jako sposób poprawy bezpieczeństwa na drogach.

Problem w tym, że to ciągle martwe przepisy. Nie ma nadal rozporządzenia, które określiłoby zasady oznakowania miejsc pomiaru prędkości. Tymczasem ustawa wyraźnie stwierdza, że strażnicy mogą kontrolować kierowców za pomocą fotoradarów tylko w oznakowanych miejscach. Warunki oznakowania tych miejsc miało określić właśnie to rozporządzenie, którego wciąż nie ma.

Mieszkańcy skarżą się, że brak fotoradarów to duży problem. Nie rozumieją, jak to możliwe, że trzeba czekać na ich oznakowanie – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.