PARTNER PORTALU
  • BGK

Bezpieczeństwo na Euro 2012

  • GK/MSWiA    30 maja 2011 - 10:29
Bezpieczeństwo na Euro 2012

Rada Ministrów zajmie się 31 maja projektem specustawy o bezpieczeństwie podczas mistrzostw Europy w piłce nożnej.
Projekt zawiera przepisy, które będą obowiązywać m.in. w czasie trwania, meczów rozgrywanych podczas mistrzostw oraz imprez towarzyszących tej imprezie. Wprowadza rozwiązania, które zapewnią sprawne i bezpieczne przeprowadzenie turnieju oraz wpłyną na poprawę bezpieczeństwa na imprezach masowych, w szczególności na imprezach sportowych.

Podczas Euro 2012 przewiduje się zawieszenie wymogu umieszczania danych osobowych na biletach wstępu na mecze. Planuje się również możliwość wsparcia Straży Granicznej przez służby ochrony lotniska.

Czytaj też: Specustawa o Euro 2012 przyjęta

Projekt zakłada możliwość sprzedaży piwa o niskiej zawartości alkoholu na imprezach masowych w trakcie mistrzostw.

Na stałe do kodeksu wykroczeń ma zostać wprowadzone karanie posiadania niebezpiecznych narzędzi (m.in. noża, maczety) w miejscu publicznym, kiedy jest podejrzenie, że mogą być one użyte w celu popełnienia przestępstwa.

Czytaj też: Specustawa o bezpieczeństwie Euro 2012 w maju

Specustawa przewiduje również wprowadzenie na stałe w ustawie o policji możliwości obserwowania oraz rejestrowania i monitorowania obrazu z pomieszczeń, w których przebywają osoby zatrzymane.

Projekt zakłada odpowiedzialność karną za nagłe wtargnięcie na teren obiektu, na którym odbywa się impreza masowa, a nie tylko np. na murawę boiska.

Rozszerzona została także możliwość stosowania zakazu wstępu na imprezy masowe o mecze reprezentacji, które odbywają się zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.

Ustawa przewiduje elektroniczny monitoring chuliganów stadionowych. Osoby skazane zamiast stawiennictwa w jednostce policji musiałyby podczas trwania meczu przebywać w miejscu stałego pobytu. Dodatkowo byłyby monitorowane za pomocą urządzeń elektronicznych. Monitoringiem elektronicznym objęci byliby tylko ci pseudokibice, wobec których zakaz orzeczono na mocy znowelizowanej ustawy.

W projekcie znalazł się również zapis o wprowadzeniu tzw. rozprawy odmiejscowionej. Umożliwia ona osądzenie osoby np. bezpośrednio na stadionie, w salach wyposażonych w sprzęt umożliwiający połączenie z sędzią przebywającym w tym momencie w sali rozpraw.

Zaproponowano również zaostrzenie kar za fałszywe alarmy bombowe. Obecnie sprawcom takich alarmów grozi grzywna lub areszt do 30 dni. Po zmianach kara może wynieść od sześciu miesięcy do ośmiu lat więzienia.

Projekt specustawy Eeuro 2012 zmienia łącznie 11 ustaw, w tym 5 kodeksów. Poza przepisami tymczasowymi wprowadza również przepisy uzupełniające, które odnoszą się między innymi do: kodeksu karnego, kodeksu wykroczeń, kodeksu postępowania karnego, ustawy o policji, ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • KONONO, 2011-05-30 11:06:06

    Lepiej póżno niż wcale!Jak nie będzie środków przeciw kibolom,to niech nie będzie niczego!