Bezpieczeństwo socjalne dla samorządowców

  • Anna Trojanowska
  • 03-02-2012
  • drukuj
- W prezydenckiej ustawie samorządowej powinny znaleźć się zapisy o zabezpieczeniu socjalnym wójtów, burmistrzów i prezydentów pełniących funkcję przez co najmniej trzy kadencje - uważa Związek Miast Polskich.
Bezpieczeństwo socjalne dla samorządowców
Podczas posiedzenia Zarządu ZMP w Sanoku 28 stycznia br. zaproponowana została zmiana tytułu projektu (usunięcie „o wzmocnieniu udziału mieszkańców w działaniach JST”) oraz pozostawienie w nim jedynie zapisów o współpracy między JST (zespół współpracy terytorialnej) i o zmianach ustrojowych samorządu terytorialnego.

Członkowie zarządu nie zgodzili się na poparcie pierwszej części projektu tej regulacji na temat wzmocnienia udziału mieszkańców. Zdaniem prezydentów i burmistrzów, udział ten jest cały czas zapewniany przez samorządy lokalne w mniejszym lub większym stopniu w różnych formach, dlatego nie ma konieczności odgórnego uregulowania tych kwestii.

W opinii przedstawicieli miast należy zmienić zapisy dotyczące konwentów powiatowych i wojewódzkich, które powinny być fakultatywne i mieć bardziej elastyczną formułę (bez kompetencji stanowiących).

Zgłoszono poza tym dodanie przepisów dotyczących: możliwości uzyskania statusu miast na prawach powiatu dla miast „prezydenckich”, przekazania burmistrzowi miasta (na jego wniosek) uprawnienia do zarządzania ruchem w granicach miasta oraz godnego zabezpieczenia (osłony socjalnej) osób, które przez co najmniej trzy kadencje pełniły funkcję organu wykonawczego gminy, np. na wzór propozycji dotyczącej - będących w podobnej sytuacji - posłów. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (9)ZOBACZ WSZYSTKIE

Współpraca burmistrza Lubienia Kujawskiego z jedynym wowczas stowarzyszeń, polegala na jego negacji i bezprawnych oskarżeń o dzialania szkodzące gminie. Tylko dlatego iż w swym statucie ma zapis dotyczący monitorowania dzialalności wladzy. WSPÓŁPRACA???

AP, 2012-02-07 21:06:50 odpowiedz

czegos nie rozumiem: dlaczego akurat samorządowcy chca miec szczegolne gwarancje z racji przepracowania 12 lat? Równie dobrze mogliby tego żadac wszyscy pracujący, ktorzy odchodziliby po co najmniej 12 przepracowanych latach w kazdym innym zawodzie i sektorze...

leda, 2012-02-07 18:29:11 odpowiedz

Gdyby mieli odpowiednie kwalifikacje i emiejętności to sami dali by sobie radę. Zabezpieczenie socjalne jest potrzebne ludziom w podeszłym wieku, chorym, wykluczonym społecznie, a nie takim jak pełniącym funkcję organu wykonawczego gminy przez trzy kadencje.

Azymut, 2012-02-05 18:50:55 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU