PARTNER PORTALU
 • BGK

Bezpłatna pomoc prawna. Ustawa jest, pieniędzy brak

 • Włodzimierz Kaleta    30 września 2015 - 09:15
Bezpłatna pomoc prawna. Ustawa jest, pieniędzy brak

Ustawa przewiduje bezpłatną pomoc prawną dla osób niezamożnych (fot.fotolia)

- Na razie nikt nam nie dał grosza na zorganizowanie bezpłatnych porad prawnych – powiedział nam starosta bocheński Ludwik Węgrzyn. – Jestem przerażony. Skąd mam wziąć pieniądze na zatrudnienie ludzi, składki i podatki? Porady mają być bezpłatne, ale prawnicy nie będą pracować za darmo.
Podobne obawy ma sekretarz starostwa legionowskiego Artur Borkowski. – Sejm przyjął ustawę pod koniec sierpnia – powiedział – a ja do 15 października mam zawrzeć umowy z gminami o uruchomieniu punktów bezpłatnych porad prawnych. Komuś się spieszyło, żeby pochwalić się sukcesem przed wyborami. Tego typu usługi muszą być blisko ludzi. Nie mogę więc uruchomić punktów bezpłatnej pomocy prawnej tylko w siedzibie starostwa. Na szczęście mamy dobre relacje z gminami i jakoś spróbujemy ten problem rozwiązać.

Legionowskie starostwo wyliczyło, że z dotacji budżetowych na ten cel powinno uzyskać 247 tys. 200 zł rocznie. Z tego tylko 3 proc., czyli ok 7 tys. zł można przeznaczyć na działalność punktów porad prawnych. To zdecydowanie za mało. Samorząd będzie musiał do tego dołożyć.

- Ćwiczyliśmy już ścieżkę sporu prawnego z władzą centralną o sfinansowanie zadań zleconych – powiedział sekretarz starostwa Artur Borkowski. – Jesteśmy weteranami. I jak będzie trzeba pójdziemy tą samą drogą.

Po wielu latach

- Od 2016 roku przysługiwać będzie Polakom bezpłatna pomoc prawna. – Ustawa była oczekiwana przez społeczeństwo – powiedział poseł sprawozdawca z Platformy Obywatelskiej Robert Maciaszek. - Dzięki niej 22 mln obywateli już od 1 stycznia przyszłego roku zostanie objętych powszechnym systemem bezpłatnej, przedsądowej pomocy prawnej.

W parlamencie omawiano tę sprawę od ponad dekady, a złożenie w Sejmie projektu nowych regulacji planowało kilku ministrów sprawiedliwości.

Ustawa przewiduje bezpłatną pomoc prawną dla osób niezamożnych, dla młodych do 26 roku życia, seniorów, którzy ukończyli 65 rok życia, kombatantów, weteranów, posiadaczy Karty Dużej Rodziny i ofiar klęsk żywiołowych.

Wcześniej Sejm odrzucił trzy poprawki zgłoszone w drugim czytaniu przez Prawo i Sprawiedliwość, rozszerzające krąg uprawnionych do pomocy o osoby, których miesięczny dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Dudapomoc wróci

Bezpłatną pomoc prawną uruchomił w czasie kampanii wyborczej kandydat PiS na prezydenta Andrzej Duda. Po wygranych przez niego wyborach punkt świadczenia porad jednak zniknął. Pojawiły się opinie, że był to tylko chwyt wyborczy. Podobno jednak Dudapomoc ma znowu działać.

W Kancelarii Prezydenta został otwarty punkt Biura Interwencyjnej Pomocy Prawnej, w którym będą przyjmowani interesanci. Zapisy na spotkania będą się odbywać telefonicznie. Liczba przyjmowanych osób będzie ograniczona ze względu na zasady bezpieczeństwa. Nie należy się więc spodziewać, że nowa Dudapomoc obejmie wielu obywateli.

Z prezydenckim Biurem Interwencyjnej Pomocy Prawnej współpracę nawiąże Naczelna Rada Adwokacka.

Celem działania Biura jest nie tylko pomóc obywatelom, ale także zebranie informacji,
w których organach władzy i wymiaru sprawiedliwości dzieje się źle. Kancelaria Prezydenta podejmie wówczas interwencję w konkretnych instytucjach i urzędach. Zebrana wiedza ma pomóc również w opracowaniu projektów ustaw, poprawiających sytuację obywatela wobec władzy.KOMENTARZE (3)

 • Pytia, 2015-10-23 15:47:28

  Starostwa nie mają pieniędzy na uruchomienie tego rządowego projektu. Jak nie podpiszą umów z prawnikami - to może wreszcie ktoś w MS wpadnie na pomysł , że reklama to nie wszystko ... Ktoś rozdał pieniądze prawnikom, a petent jest tu najmniej ważny
 • zniesmaczona, 2015-10-02 09:11:18

  jak zwykle dużo szumu medialnego i później długo, długo nic. Jest ustawa, to brak rozporządzeń, albo pieniędzy, bo rządzący tylko wszystko robią przed wyborami. Po nich to już zombi!, a nie uśmiechnięta buzia.
 • Ana, 2015-10-01 17:55:54

  We Wrocławiu w jednej z kancelarii można co miesiąc skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej - dobry-prawnik.info