PARTNER PORTALU
 • BGK

Bezprawne taksówkarskie zapędy radnych

 • GK    13 lipca 2012 - 12:12
Bezprawne taksówkarskie zapędy radnych

Radni nie mają prawa do ustalania zasad mówiących o tym, że pasażer jest odpowiedzialny za powstałe z jego winy uszkodzenia lub zanieczyszczenie taksówki.
Taką opinie wydał wojewoda dolnośląski w rozstrzygnięciu nadzorczym dotyczącym uchwały Rady Miejskiej w Kątach Wrocławskich dotyczącej przepisów porządkowych regulujących przewóz osób i bagażu taksówkami na terenie gminy.

Wśród zawartych w uchwale przepisów porządkowych, które regulują przewóz osób i bagażu taksówkami na terenie gminy znajduje się m.in. zapis, który mówi, że pasażer jest odpowiedzialny za powstałe z jego winy uszkodzenia lub zanieczyszczenie pojazdu na zasadach określonych w przepisach Kodeksu cywilnego.

Wojewoda dolnośląski uznał, że rada miejska nie jest upoważniona do decydowania o kwestiach ponoszenia odpowiedzialności za szkody, bo są one już uregulowane w Kodeksie cywilnym.

Uznał więc, że radni przekroczyli zakres upoważnienia ustawowego określonego w art. 15 ust. 5 ustawy Prawo przewozowe, które daje radzie kompetencję wyłącznie do wprowadzenia przepisów porządkowych regulujących przewóz osób i bagażu taksówkami oraz do wprowadzenia obowiązku stosowania dodatkowych oznaczeń i dodatkowego wyposażenia technicznego w taksówkach, nie zaś do uregulowania zasad odpowiedzialności cywilnoprawnej.

Jednocześnie wojewoda dolnośląski uznał, że rada gminy nie może wpływać na kształt i treść przyszłej umowy cywilnoprawnej.

– To przewoźnik oraz jego klient, jako równorzędne strony stosunku cywilnoprawnego będą władne ustalić w umowie kwestie związane z zasadami odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe w trakcie wykonywania usługi przewozu jak i sformułować inne istotne elementy takiej umowy – argumentuje wojewoda dolnośląski w rozstrzygnięciu nadzorczym. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • miau, 2012-07-13 13:26:54

  To jak oni pracują, że nie wiedza, że to nie ich broszka?
 • Witek, 2012-07-13 12:50:12

  No pewnie, co ich to obchodzi
 • jadzia, 2012-07-13 12:48:26

  To ciekawe, ze radnych tak bardzo przejmuje stan taksówek. Może za często z nich korzystają?