PARTNER PORTALU
  • BGK

BGK będzie mógł emitować listy zastawne

  • PAP    25 listopada 2010 - 10:58

Bank Gospodarstwa Krajowego będzie mógł emitować listy zastawne, a także obniżyć swoje fundusze własne przekazując pieniądze budżetowi państwa - przewiduje uchwalona przez Sejm w czwartek nowelizacja ustawy o BGK.
Za uchwaleniem nowelizacji głosowało 379 posłów, przeciw było 1 osoba, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Zgodnie z uzasadnieniem do projektu nowelizacji przygotowanego przez posłów PO, zmiana związana jest z koniecznością zapewnienia BGK nowych możliwości zwiększania funduszy własnych, co ma służyć realizacji podstawowych celów jego działalności.

Autorzy podkreślili, że do celów tych należy wspieranie rządowych programów społeczno-gospodarczych oraz programów samorządności lokalnej i rozwoju regionalnego. W efekcie zmiany przepisów, bank będzie miał możliwość efektywniejszego wykonywania powierzonych mu zadań.

Nowelizacja umożliwi BGK m.in. emisję listów zastawnych. Według autorów zmian, znaczna część działalności banku koncentruje się na udzielaniu kredytów związanych z finansowaniem nieruchomości.

"Umożliwienie Bankowi Gospodarstwa Krajowego emisji listów zastawnych mogłoby stanowić istotne narzędzie refinansowania tego obszaru działalności Banku Gospodarstwa Krajowego, co jednocześnie stworzyłoby możliwość wykorzystania innych źródeł na finansowanie pozostałej działalności" - napisali w uzasadnieniu swoich propozycji.

Zgodnie z nowelą, BGK będzie mógł obniżyć fundusze własne przez wpłatę pieniędzy do budżetu państwa, albo przez nieodpłatne przekazanie na rzecz skarbu państwa będących w posiadaniu banku skarbowych papierów wartościowych, akcji lub udziałów.

Nowelizacja precyzuje ponadto, że BGK nie podlega wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego oraz określa szczegółowo procedurę upadłościową banku.

Zmiana doprecyzowuje też zakres odpowiedzialności Skarbu Państwa w stosunku do BGK, także w kwestii zapewnienia odpowiedniej wysokości kapitałów. Według posłów PO zastosowanie tego rozwiązania powinno umożliwić uzyskanie przez Bank oceny ratingowej na poziomie oceny Polski. W efekcie powinno to przyczynić się do zwiększenia możliwości pozyskiwania środków przez bank.

Nowela określa jednoznacznie katalog podmiotów uprawnionych do składania oświadczeń woli w imieniu BGK. Są to: prezes banku, dwaj członkowie zarządu i pełnomocnicy.

Zmiany mają wejść w życie 14 dni od ogłoszenia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.