PARTNER PORTALU
  • BGK

BGK: Inwestycje polskie. Umowy na kolejne miliardy złotych

  • JL/PAP    2 listopada 2015 - 09:47
BGK: Inwestycje polskie. Umowy na kolejne miliardy złotych
Do tej pory BGK udzielił z programu Inwestycje polskie finansowania w wysokości 24 mld zł. Fot. Mat.prasowe

Dotąd w ramach programu Inwestycje polskie BGK udzielił firmom i samorządom 24 mld zł finansowania – powiedział prezes BGK Dariusz Kacprzyk.
Prezes ocenił, że w ciągu najbliższych miesięcy kwota ta powinna się powiększyć o kilka miliardów złotych.

- Do tej pory BGK udzielił z programu Inwestycje polskie finansowania w wysokości 24 mld zł. Dotyczy ono 150 projektów – nie tylko w tych branżach, o których mówiliśmy publicznie typu energetyka, transport – ale coraz częściej zajmujemy się projektami mniejszymi, na kwotę kilkudziesięciu milionów złotych. To nie są wyłącznie tak spektakularne przedsięwzięcia opiewające na kilkaset milionów złotych czy miliard złotych w ramach jednej umowy – podkreślił szef BGK.

Jego zdaniem świadczy to o otwarciu sektora publicznego na wsparcie z programu.

- Mamy na dzisiaj kilkadziesiąt bardzo zaawansowanych projektów. Myślę, że z tych przedsięwzięć uda nam się jeszcze co najmniej kilkanaście podpisać do końca tego roku. To będą projekty dotyczące średnich firm i średnich projektów rozwojowych – zapowiedział.

Kacprzyk zwrócił uwagę, że z programu Inwestycje polskie BGK finansuje inwestycje generujące wartość dodaną. Jednak – jak podkreślił – wsparcie nie jest ograniczone do określonych sektorów.

- Udzielamy finansowania dla firm na ekspansję zagraniczną, co przecież ma wpływ na rozwój ich aktywności i moce produkcyjne tu w Polsce. To są te typy inwestycji, które będziemy chcieli wspierać w kolejnych miesiącach – mówił.

Szef BGK podkreślił, że zainteresowanie programem wykazują również firmy prywatne, a nie tylko te z państwowym rodowodem.

- Wierzę, że ta wartość 24 mld zł, która jest niewątpliwie dużym sukcesem, zostanie wkrótce powiększona o kwotę przynajmniej kolejnych kilku miliardów złotych w ciągu najbliższych kilku miesięcy – zaznaczył Kacprzyk.

Celem programu Inwestycje polskie jest zapewnienie finansowania długoterminowych i rentownych projektów infrastrukturalnych. Mają one przyczynić się do wzrostu PKB i tworzenia nowych miejsc pracy.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.