PARTNER PORTALU
  • BGK

BGK: Kurs na PPP

  • Bolesław Bezeg    7 czerwca 2010 - 02:48

Rada Nadzorcza Banku Gospodarstwa Krajowego wprowadziła do strategii BGK zapis zalecający wzmożenie działań banku w dziedzinie Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.
- We wtorek Rada Nadzorcza Banku Gospodarstwa Krajowego wprowadziła do strategii BGK zapis zalecający wzmożenie działań banku w dziedzinie Partnerstwa Publiczno-Prywatnego - powiedział Tomasz Mironczuk prezes zarządu BGK podczas odbywajacego się w Katowicach II Europesjkiego Kongresu Gospodarczego.

- Mówimy o szerszym problemie zmiany filozofii świadczenia usługi – powiedział Tomasz Mironczuk prezes Banku Gospodarstwa Krajowego.

- Każdy bank może sfinansować PPP jeżeli widzi sensowność projektu, ustawa nie zbuduje tu jakiejś szybszej drogi. Ważne by była dobra analiza dlaczego wybrano właśnie formułę PPP. Trzeba sprawdzić czy format PPP jest efektywniejszy niż forma tradycyjna, bo PPP to pewna hybryda. Musi być zrobiony biznesplan i dobrze przygotowany przetarg.

Jak zauważył formuła PPP jest na różnych etapach rozwoju w Polsce i innych krajach. Jego zdaniem dziś w Polsce skupiamy się na tym czy dobrze zrobimy przetarg. Gdzie indziej jest problem czy przyjdzie strona prywatna i złoży ofertę: - Na późniejszych etapach jest jeszcze wiele miejsc, gdzie można popełnić błędy. PPP w każdym przypadku na świecie powstawały jako pospolite ruszenie. Aby się nauczyć chodzić trzeba kilka razy się potknąć - powiedział prezes Mironczuk.

- Nie prawdą jest, ze ppp jest źródłem zła. Gospodarki, które maja wysoką transparentność i wysoki stopień etyki, gdzie nie ma pokus załatwiania spraw w sposób nieuczciwy mają PPP, bo tam gospodarki są na dobrym poziomie. Mają oprócz bodźca budżetowego bodziec efektywności. Na drugim końcu skali jest kilka krajów Azji południowo wschodniej, gdzie próbowano wprowadzić PPP i pełna klapa. Tam nie ma transparentności a strona publiczna chciała za pomocą PPP coś ukryć - powiedział prezes BGK.

Prezes Mironczuk zwrócił uwagę na modele PPP dobrze funkcjonujące: brytyjski, australijski, kanadyjski, portugalski: - Wszędzie tam mają instytucje pomagające przeanalizować projekt pod kątem ekonomicznym. Strona publiczna w wielu krajach otrzymuje od rządu wsparcie w ramach przeprowadzenia procesu inwestycyjnego. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.