PARTNER PORTALU
  • BGK

BGK Nieruchomości: Dodatkowe 300 mld zł na inwestycje mieszkaniowe

  • aw/PAP    25 maja 2017 - 08:21
BGK Nieruchomości: Dodatkowe 300 mld zł na inwestycje mieszkaniowe
BGK Nieruchomości chce zwiększyć roczną "produkcję" mieszkań o 50 proc. (fot.PTWP)

- Zakładając, że nie zmieni nam się liczba mieszkańców i nie ubędzie nam mieszkań, to oznacza dokładnie 2 mln 744 tys. mieszkań, w ciągu 13 lat - powiedział prezes BGK Nieruchomości Mirosław Barszcz.
• Przez najbliższe 13 lat trzeba włożyć w inwestycje mieszkaniowe dodatkowe 300 mld złotych - powiedział prezes BGK Nieruchomości Mirosław Barszcz.

• Dodał, że część z tych pieniędzy może pochodzić ze spółek rynku wynajmu nieruchomości, czyli REIT-ów.

• Niezwykle istotny w kontekście dodatkowych 300 mld zł na inwestycje mieszkaniowe jest "przygotowywany przez Ministerstwo Finansów projekt REIT-ów", czyli ustawa o spółkach rynku wynajmu.

 

Projekt REIT-ów zostanie wprowadzony "po to, aby część z 800 mld złotych, które dziś leżą uśpione na depozytach bankowych osób fizycznych, przekierować na inwestycje mieszkaniowe" - tłumaczył prezes BGKN. Powiedział, że dzięki REIT-om "będzie można zaoferować wyższą stopę zwrotu niż obecnie w bankach".

Pieniądze m.in. z REIT-ów są potrzebne, aby rynek mieszkaniowy mógł dogonić średni poziom europejski. W tym celu, jak powiedział Barszcz, należy "zwiększyć roczną produkcję mieszkań o 50 proc.". To oznacza w "liczbach bezwzględnych włożenie w inwestycje mieszkaniowe dodatkowych ok. 300 mld złotych w ciągu 13 lat" - podliczył Mirosław Barszcz.

Prezes BGKN przypomniał, że zgodnie z Narodowym Programem Mieszkaniowym (NPM), do 2030 r. średnia liczba mieszkań ma wzrosnąć z obecnych 363 na 1000 mieszkańców, do 435.

Czytaj też: Wspólna platforma EBI i BGK pomoże sfinansować budowę mieszkań

"Zakładając, że nie zmieni nam się liczba mieszkańców i nie ubędzie nam mieszkań, to oznacza dokładnie 2 mln 744 tys. mieszkań, w ciągu 13 lat" - powiedział prezes BGK Nieruchomości Mirosław Barszcz. Dodał, że ok. 2 mln wygeneruje rynek, reszta powinna powstać dzięki dodatkowym zachętom inwestycyjnym właśnie takim jak REIT-y.

Mieszkanie plus częścią większego programu

Uchwałę ws. NPM (częścią jest program Mieszkanie plus) rząd przyjął we wrześniu 2016 roku. Zakłada ona zwiększenie dostępu do mieszkań dla osób o średnich i niskich dochodach oraz poprawę stanu technicznego zasobów mieszkaniowych wraz ze zwiększeniem ich efektywności energetycznej.

Zgodnie z programem Mieszkanie plus, powstaną m.in. tanie mieszkania na wynajem z możliwością nabycia do nich prawa własności. Średni czynsz w mieszkaniu na wynajem, bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów, ma wynieść od 10 do 20 zł za mkw. W opcji najmu z docelowym wykupem mieszkania stawka czynszu ma wynieść ok. 12-24 zł za mkw.

W programie preferowane będą rodziny wielodzietne i rodziny o niskich dochodach, ale prawo ubiegania się o najem mają mieć wszyscy obywatele. Zgodnie z założeniami programu Mieszkanie plus, inwestycje mieszkaniowe będą realizowane na gruntach pozyskanych z jednostek samorządu terytorialnego, Skarbu Państwa i spółek z jego udziałem oraz inwestorów prywatnych.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.