PARTNER PORTALU
 • BGK

BGK stawia na przedsiębiorców i liczy na współpracę z samorządami

 • AKC    27 kwietnia 2018 - 16:10
BGK stawia na przedsiębiorców i liczy na współpracę z samorządami
Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK (fot. BKG)

Wsparcie przedsiębiorców i ich rozwoju, a także konsolidacja finansów publicznych i pomoc w ekspansji zagranicznej to największe zadania, jakie stoi przed Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Nie jedyne, jak zaznacza Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK.
 • Inwestycje ruszyły i będą się rozpędzać, to widzimy wyraźnie. Z perspektywy finansowej 2014-2020 rozdystrybuowaliśmy już 53 mld zł, z tego 5 mld zł od początku tego roku - mówi prezes BGK.
 • Przed instytucją, którą zarządza, wiele zadań i jeszcze więcej wyzwań, również dotyczących samorządów. 
 • Jednym z nich jest budowanie nowych mieszkań, w których jak twierdzi, muszą one uczestniczyć. 

Wśród zadań, które stoją przed Bankiem Gospodarstwa Krajowego, jego prezes, Beata Daszyńska-Muzyczka, wymienia gwarancje i poręczenia.

- Za pośrednictwem banków komercyjnych i spółdzielczych udzielamy gwarancji de minimis do kredytów dla małych, mikro- i średnich firm. Ten program cieszy się dużym uznaniem. 11 proc. portfela kredytowego dla tego sektora jest zabezpieczone gwarancjami de minimis z naszego banku, a chcemy ten udział jeszcze zwiększyć – mówi Daszyńska-Muzyczka. 

Ponadto w tym roku - 1 lipca - ruszy Krajowy Fundusz Gwarancyjny, jeden z flagowych programów BGK.

- Wspieramy też dystrybucję środków z UE, by skuteczniej trafiały do firm. Z urzędami marszałkowskimi podpisaliśmy już 15 umów. Realizujemy takie programy jak Polska Cyfrowa czy Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka – wymienia.

Kolejne duże zadanie to Krajowy Fundusz Drogowy. Obecnie bank jest na etapie wykupu obligacji i kolejnych emisji, by zabezpieczyć finansowanie rozwoju dróg. 

- Konsolidujemy także finanse publiczne. To są wolne środki jednostek sektora finansów publicznych oraz depozyty sądowe, łącznie 47 mld zł. Dzięki temu znacznie zmniejszamy potrzeby pożyczkowe państwa. To także duże oszczędności na obsłudze długu. Przymierzamy się również do konsolidacji depozytów uczelni wyższych we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego – mówi Daszyńska-Muzyczka.

I dodaje, że tym programem BGK chce dokonywać rozwoju mieszkalnictwa w Polsce.

- Niezależnie od wyzwań, z którymi musieliśmy sobie radzić, rok 2017 r. był rekordowy. Średnio w Polsce powstaje 100-150 tys. mieszkań rocznie, a w 2017 r. było ich 170 tys. podkreśla.

Rewelacyjnym jej zdaniem narzędziem do wspierania osób o najniższych dochodach jest ostatnia ustawa o systemie dopłat do czynszu.

- Państwo powinno dawać raczej wędkę niż rybę. Nie należy natomiast oczekiwać, że państwo poprzez jakąś jedną spółkę stanie się jedynym słusznym deweloperem. To byłby najgorszy możliwy scenariusz – mówi prezes BGK.

Zaznacza przy tym, że w budowaniu mieszkań muszą uczestniczyć samorządy, gdyż to one najlepiej znają potrzeby społeczeństwa na swoim terenie i one najbardziej muszą myśleć o wykorzystaniu swoich gruntów. 

- Wypełnienie luki mieszkaniowej jest możliwe. Mechanizmy usprawniające pracę wszystkich "aktorów" rynku to fantastyczna droga do tego, by potrzeby były spełnione dużo szybciej niż dziś potrafimy sobie to wyobrazić.  Szczególnie jeśli uzupełnimy program mieszkaniami na wynajem. Młodzi Polacy są bardziej mobilni. Poprzez spółkę BGK Nieruchomości udostępniamy młodym ludziom mieszkania na wynajem, by mogli osiąść na własnym trochę później – mówi Daszyńska-Muzyczka.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.