PARTNER PORTALU
  • BGK

Białostoczanie wybiorą spośród 51 projektów do budżetu miasta

  • PAP    4 października 2013 - 16:23
Białostoczanie wybiorą spośród 51 projektów do budżetu miasta

Od poniedziałku białostoczanie będą mogli głosować na 51 projektów złożonych przez mieszkańców oraz organizacje pozarządowe w ramach przyszłorocznego budżetu obywatelskiego Białegostoku, który wynosi 10 mln zł. Głosowanie potrwa do 25 października.
Jak poinformował w piątek na konferencji prasowej prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, 51 projektów, to propozycje, które zostały pozytywnie ocenione pod względem formalnym i prawnym. Do budżetu obywatelskiego złożono w sumie ponad 180 projektów. Dodał, że projekty odzwierciedlają potrzeby mieszkańców.

Szacunkowa wartość projektów zakwalifikowanych do głosowania wynosi ok. 40,7 mln zł. Wśród nich najliczniejszą grupę stanowią inwestycje w infrastrukturę, jak budowa chodnika czy remonty jezdni. Pozostałe dotyczą m.in. sportu, np. budowy boiska i siłowni na świeżym powietrzu oraz rekreacji, jak parki czy place zabaw. Są też projekty dotyczące ocieplenia budynków szkół i przedszkoli.

Czytaj też: Budżet obywatelski z rozwleczonymi na lata inwestycjami nie ma sensu

Wśród pomysłów znalazł się np. projekt rewitalizacji parku przy placu Mordehaja Tenenbauma, przywódcy powstania w białostockim getcie w sierpniu 1943 roku. Plac znajduje się na terenie byłego getta; co roku odbywają się tam uroczystości rocznicowe.

Inną propozycją jest pierwszy etap prac w projekcie "Społeczna koncepcja Węglowa", czyli dostosowanie starych powojskowych magazynów przy ul. Węglowej do potrzeb mieszkańców. W tym etapie chodzi m.in. o uporządkowanie terenu, postawienie ławek, koszy na śmieci, a także stworzenie ogólnodostępnych terenów sportowo-rekreacyjnych. To propozycje, które zostały wskazane przez białostoczan we wcześniejszych konsultacjach.

Są też trzy projekty dotyczące czworonożnych mieszkańców miasta. Dotyczą one budowy wybiegów lub parków dla psów w różnych częściach miasta.

Na projekty może głosować każdy mieszkaniec Białegostoku, który posiada czynne prawo wyborcze. Swój głos może oddać poprzez stronę internetową miasta: www.bialystok.pl (tam też znajdują się pełne opisy projektów) bądź w kilku punktach do głosowania na terenie miasta. Jednym z nich będzie Urząd Miejski w Białymstoku. Każda osoba może oddać głos na maksymalnie pięć projektów.

Zrealizowane zostaną te, które zdobędą największą liczbę głosów, aż do wyczerpania kwoty 10 mln zł. Inwestycje będą finansowane w 100 proc. z budżetu. Lista projektów zostanie ogłoszona 8 listopada.

Projekt przyszłorocznego budżetu Białegostoku nie jest jeszcze znany. W budżecie miasta na 2013 roku zaplanowane wydatki mają przekroczyć 1,65 mld zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.