PARTNER PORTALU
  • BGK

Białystok, budżet obywatelski 2017 r.: Mniej pieniędzy na inwestycje

  • PAP/AT    1 marca 2016 - 18:06
Białystok, budżet obywatelski 2017 r.: Mniej pieniędzy na inwestycje

Do tej pory były trzy edycje budżetu obywatelskiego w Białymstoku (fot.bialystok.pl)

• 10,1 mln zł będzie do podziału na projekty, w ramach budżetu obywatelskiego w Białymstoku w 2017 roku.
• To o blisko 10 mln zł mniej, niż tegoroczny budżet obywatelski.
• Kolejna zmiana, to mniej pieniędzy na pojedyncze projekty.
W Białymstoku były do tej pory trzy edycje budżetu obywatelskiego. Co roku budżet ten był zwiększany i na obecny rok (projekty były wybierane jesienią 2015) wyniósł 20 mln zł.

Większość w Radzie Miasta Białystok ma klub radnych PiS. Na początku lutego grupa radnych PiS przedstawiła dziennikarzom projekt, w którym była mowa o kolejnym zwiększeniu wysokości budżetu obywatelskiego, do 25 mln zł.

Przed sesją pojawiły się jednak w mediach informacje, że nie jest to propozycja popierana przez wszystkich radnych tego klubu i może nie uzyskać większości.

Na sesję trafił projekt prezydencki, w którym zaproponowano na projekty obywatelskie w przyszłym roku 5 mln zł. Kolejni radni zaczęli składać propozycje zwiększenia tej kwoty, najwyższa to 20 mln zł, czyli tyle, ile dotychczas.

Radni PiS zgłosili propozycję, by było to 10,1 mln zł i taka ostatecznie została przegłosowana. 7 mln zł ma trafić na projekty osiedlowe (po 250 tys. zł na każde z 28 białostockich osiedli), 3 mln zł na ogólnomiejskie (do 1 mln zł na jeden projekt), 100 tys. zł ma trafić na akcję informacyjną i edukacyjną o budżecie obywatelskim. Nieco zmienią się też zasady głosowania.

Czytaj też: Budżet obywatelski czyli demokracja reglamentowana

Poniedziałkowa (29 lutego) sesja była jedną z najdłuższych w historii białostockiej rady, zakończyła się we wtorek nad ranem. Przewodniczący klubu PiS (i również rady miasta) Mariusz Gromko powiedział , że propozycja 25 mln zł była "indywidualną propozycją kilku radnych". Natomiast później klub zmienił ją i ustalił ostateczną kwotę na 10,1 mln zł.

Pytany o powody zmniejszenia budżetu obywatelskiego powiedział, że jednym z nich jest to, iż wciąż trwa realizacja projektów z jego trzech dotychczasowych edycji. "W tym roku trzeba złapać oddech" - dodał Gromko.

Przyznał przy tym, że zmniejszenie budżetu obywatelskiego wiąże się też m.in. z poszukiwaniem pieniędzy na wkład własny do budowy hali sportowo-widowiskowej w mieście (inwestycja jest w przygotowaniu).

Do tej pory były trzy edycje budżetu obywatelskiego w Białymstoku: w pierwszym do podziału było 10 mln zł i zrealizowano siedem przedsięwzięć, w drugim - 12 mln zł, a do realizacji trafiło 15 projektów, zaś w trzecim - 20 mln zł, zrealizowanych ma być 39 przedsięwzięć.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.