PARTNER PORTALU
  • BGK

Białystok, budżet obywatelski 2017 r.: Radni chcą przeznaczyć o 5 mln zł więcej niż obecnie

  • PAP/AT    8 lutego 2016 - 12:46
Białystok, budżet obywatelski 2017 r.: Radni chcą przeznaczyć o 5 mln zł więcej niż obecnie
W Białymstoku były do tej pory trzy edycje budżetu obywatelskiego (fot.fotolia)

• Radni miejscy PiS przygotowali projekt uchwały dotyczący zasad budżetu obywatelskiego na 2017 rok.
• Radni chcą, by na budżet przeznaczonych było 25 mln zł.
• W najbliższych miesiącach odbędą się dyskusje z mieszkańcami na temat priorytetów rozwojowych.
Budżet obywatelski Białegostoku na 2017 rok powinien wynieść 25 mln zł, czyli o 5 mln zł więcej niż obecnie - proponuje PiS, którego radni przygotowali projekt uchwały dotyczącej tego budżetu. PiS ma w Radzie Miasta Białystok większość.

W Białymstoku były do tej pory trzy edycje budżetu obywatelskiego; w 2016 rok ma być zrealizowanych w ramach tego budżetu w sumie 39 przedsięwzięć, o łącznej wartości 20 mln zł.

Radni miejscy PiS poinformowali, że przygotowali projekt uchwały dotyczący zasad budżetu obywatelskiego na 2017 rok. Przede wszystkim proponują zapis, by na ten cel przeznaczonych było 1,7 proc. prognozowanych wydatków miasta. Przy obecnym poziomie wydatków, byłoby to 25 mln zł.

"Każda osoba, która powie, że to za dużo, nie chce mieć nic wspólnego z tym, aby mieszkańcy partycypowali w tym całym przedsięwzięciu" - mówił radny Piotr Jankowski.

Czytaj też: Budżet obywatelski czyli demokracja reglamentowana

PiS ma większość w Radzie Miasta Białystok (15 radnych w 28-osobowej radzie) i jest w opozycji do prezydenta Tadeusza Truskolaskiego, który ze swego komitetu wprowadził do rady 6 osób.

Radni Prawa i Sprawiedliwości uważają, że powinny być rozwijane konsultacje społeczne przed zgłaszaniem projektów. Dlatego proponuje tzw. otwarte dyskusje, czyli kilkumiesięczny cykl spotkań mieszkańców jednego lub kilku osiedli (jeśli są nieduże) na temat tego, jakie są tam priorytety rozwojowe. Zgłaszane pomysły miałyby być już zgodne z tymi priorytetami.

W swoim projekcie PiS zapisał też np. potrzebę stworzenia oddzielnej strony internetowej budżetu obywatelskiego (obecnie jest to zakładka na stronie miasta www.bialystok.pl) i możliwość odwoływania się od decyzji zespołu (powołanego przez magistrat) o odrzuceniu projektu.

PiS zapewnia, że "nie chce na siłę przepychać" swojego projektu w radzie, a liczy na wnioski innych radnych i prezydenta. "Będziemy szli w tym kierunku, aby wokół budżetu obywatelskiego był spokój, była cisza, były dobre fluidy, a nie jakiekolwiek kłótnie polityczne" - dodał Jankowski.

W ub. tygodniu swoje propozycje zmian w budżecie obywatelskim przedstawili radni PO (ich klub liczy 6 osób). Chcą m.in., by projekty nie mogły być realizowane w placówkach oświatowych, a na sam budżet przeznaczane było rokrocznie 1,5 proc. wydatków miasta.

W poniedziałek po południu w Urzędzie Miejskim w Białymstoku ma odbyć się otwarte spotkanie dotyczące budżetu obywatelskiego na 2017 rok. Będzie tam m.in. omawiany projekt uchwały przygotowany przez magistrat.

Temat budżetu obywatelskiego Białegostoku na 2017 rok ma trafić na sesję 29 lutego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.