PARTNER PORTALU
  • BGK

Białystok: Można głosować na projekty do budżetu obywatelskiego na 2017 r.

  • aw/PAP    4 października 2016 - 12:28
Białystok: Można głosować na projekty do budżetu obywatelskiego na 2017 r.
fot.bialystok.pl

• 10 mln zł jest do podziału w czwartej edycji budżetu obywatelskiego w Białymstoku na 2017 r.
• Ruszyło głosowanie na 62 zakwalifikowane projekty. Lista zwycięskich projektów będzie znana jeszcze w październiku.
W budżecie obywatelskim Białegostoku na 2017 rok jest 10 mln zł. To o 10 mln zł mniej niż przed rokiem. W marcu decyzję w tej sprawie podjęła Rada Miasta. Uzasadniano to m.in. tym, że wciąż trwa realizacja projektów wybranych w poprzednich edycjach budżetu obywatelskiego.

W przyszłorocznym budżecie obywatelskim 3 mln jest przeznaczone na duże projekty o charakterze ogólnomiejskim, 7 mln na projekty osiedlowe. Dodatkowo 100 tys. zapisano na promocję idei budżetu wśród mieszkańców.

Do rozpoczętego we wtorek głosowania zakwalifikowano 62 projekty - 25 ogólnomiejskich i 37 osiedlowych. To pomysły zarówno infrastrukturalne, społeczno-kulturalne jak i sportowo-rekreacyjne.

Głosy na wybrane projekty może oddać każdy mieszkaniec Białegostoku, który ukończył 13 lat (osoby niepełnoletnie, aby zagłosować, muszą mieć zgodę od opiekunów prawnych). Jedna osoba może zagłosować na jeden projekt ogólnomiejski i dwa osiedlowe (nie tylko z osiedla, na którym się mieszka).

Oddać swój głos można poprzez stronę internetową miasta, ale też tradycyjnie, w kilku punktach, które znajdują się w kilku miejskich placówkach. Przez cały czas głosowania będzie działał też mobilny punkt, który będzie rozstawiany w różnych miejscach w mieście.

Głosowanie potrwa do 18 października, a zwycięskie pomysły - jak wynika z harmonogramu - poznamy do końca października.

W ramach promowania idei budżetu obywatelskiego w Białymstoku, ale też zgłoszonych projektów, po raz pierwszy odbył się we wrześniu festyn obywatelski. Wydano również informator ze szczegółowym opisem zgłoszonych projektów. Zasady takiego budżetu, ale też same pomysły mieszkańców były również prezentowane podczas kilku spotkań informacyjnych zorganizowanych na osiedlach.

Promocji budżetu obywatelskiego ma również służyć interaktywna gra symulacyjna pod nazwą "Gramy o budżet", którą 10 października na terenie kampusu Uniwersytetu w Białymstoku organizują Fundacja SocLab i Urząd Miejski w Białymstoku. Uczestnicy gry - w formie zabawy - będą mogli bliżej poznać 25 projektów ogólnomiejskich, na które można głosować - poinformowała Agnieszka Maszkowska z Fundacji SocLab. Gra jest wzorowana na pomyśle amerykańskim. W Polsce takie gry przeprowadzano już wcześniej m.in. we Wrocławiu czy Lublinie. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Jadwiga, 2016-10-09 14:04:00

    Nie mogę znależć jakie to są projekty