PARTNER PORTALU
  • BGK

Białystok. Można zgłaszać projekty do budżetu obywatelskiego 2018

  • pt/pap    4 maja 2017 - 12:58
Białystok. Można zgłaszać projekty do budżetu obywatelskiego 2018
Do podziału jest 10 mln zł - to tyle pieniędzy, ile znalazło się w budżecie obywatelskim Białegostoku (fot. wikipedia.org)

10 mln zł jest do podziału między projekty ogólnomiejskie i osiedlowe w budżecie obywatelskim Białegostoku na 2018 rok. Od czwartku, 4 maja mieszkańcy mogą projekty zgłaszać.
• Wyniki głosowania będą znane jesienią.

• To w Białymstoku piąta edycja budżetu obywatelskiego. Projekty można zgłaszać do końca maja.

• Potem do sierpnia trwać będzie ich weryfikacja, a na początku września ma być gotowa lista projektów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do głosowania, które trwać będzie od 4 do 18 października.

Do podziału jest 10 mln zł - to tyle pieniędzy, ile znalazło się w budżecie obywatelskim Białegostoku na obecny rok. 3 mln zł zaplanowano na projekty duże, ogólnomiejskie, zaś 7 mln zł - do podziału między propozycje inwestycji na poszczególnych osiedlach.

Rozpoczęła się akcja informacyjna o tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego; 1 maja odbyła się "Majówka z budżetem obywatelskim na 2018 rok" - akcja zorganizowana nad Stawami Marczukowskimi.

W kwietniu do mieszkańców trafiły pocztówki z harmonogramem budżetu obywatelskiego, w maju będzie rozprowadzana gazetka, w której znalazła się m.in. prezentacja kilku dotychczas zrealizowanych przedsięwzięć. Jest też ulotka, w której można przeczytać, ile miasto kosztują typowe inwestycje, np. budowa metra chodnika, sygnalizacji świetlnej, ustawianie znaków, boisko sportowe czy miejsce parkingowe. Chodzi o to, by potencjalni autorzy projektów mogli oszacować ich koszt.

"Liczymy na dobre, realizowalne projekty" - mówił w czwartek dziennikarzom prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski przyznając, iż zdarzały się w poprzednich edycjach projekty, z których realizacją były problemy, np. z własnością gruntów czy niedoszacowaniem kosztów.

"Pomysły absolutnie nie są wyczerpane, myślę, że one nigdy się nie wyczerpią" - dodał Truskolaski. Zwrócił jednak uwagę, iż w ub. roku zbyt wielu projektów osiedlowych nie było i można z tego wyciągnąć dwa wnioski: albo rzeczywiście nie ma tam już potrzeb, albo nie ma odpowiedniego poziomu integracji mieszkańców i grup działania, które by projekty przygotowały i zgłosiły.

W ub. roku do realizacji w tegorocznym budżecie obywatelskim wybrano 29 projektów. To m.in. budowa strzelnicy miejskiej (projekt otrzymał najwięcej głosów), punktów ratownictwa, solarnych ławek z dostępem do internetu i możliwością ładowania telefonów, czy pomnika twórcy esperanto Ludwika Zamenhofa.

W 300-tysięcznym Białymstoku w głosowaniu wzięło wtedy udział ponad 26,3 tys. mieszkańców (3 tys. głosów było nieważnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.