PARTNER PORTALU
  • BGK

Białystok, Muzeum Pamięci Sybiru: Przygotowania do przetargu na budowę placówki

  • PAP/jm    6 sierpnia 2016 - 12:11
Białystok, Muzeum Pamięci Sybiru: Przygotowania do przetargu na budowę placówki
Tworzona placówka jest obecnie formalnie oddziałem Muzeum Wojska w Białymstoku, ale radni już podjęli decyzję o jej usamodzielnieniu z dniem 1 stycznia 2017 roku. ((Fot. : ww.mwb.com.pl)

• We wrześniu powinien być ogłoszony przetarg na budowę Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.
• Muzeum ma być ogólnopolską placówką zajmującą się m.in. tematyką wywózek Polaków na Wschód.
• Koszt inwestycji szacowany jest na 30 mln zł.
Pomysł budowy w Białymstoku takiej placówki pojawił się w połowie 2010 roku. Według wstępnego projektu, miała powstać do 2016 r. Przygotowania ruszyły, znaleziono lokalizację, jest gotowy projekt architektoniczny z pozwoleniem na budowę i koncepcja aranżacji wnętrz.

Tworzona placówka jest obecnie formalnie oddziałem Muzeum Wojska w Białymstoku, ale radni już podjęli decyzję o jej usamodzielnieniu z dniem 1 stycznia 2017 roku.

Plan finansowy budowy zakłada koszt gmachu na ponad 30 mln zł, ale i dofinansowanie zewnętrzne na poziomie połowy tej kwoty.

W maju władze miasta ogłosiły, że inwestycję odkładają jednak w czasie. Nie mogą bowiem skorzystać z dofinansowania unijnego, a wnioskując o dofinansowanie z resortu kultury - mogą liczyć na razie na 4,5 mln zł, zaś na więcej tylko wtedy, gdy ministerstwo dostanie dodatkowe pieniądze z rezerwy budżetowej albo w kolejnej transzy składania wniosków, czyli za trzy lata.

Po kilku tygodniach w Białymstoku doszło do spotkania władz miasta z wiceministrem kultury Jarosławem Sellinem, który zadeklarował, że resort jest gotowy współprowadzić przyszłe muzeum, a także wesprzeć budowę placówki większą niż dotychczas przyznaną kwotą.

Po tej deklaracji władze miasta ruszyły z przygotowaniami do rozpoczęcia budowy. Pierwszym krokiem była, podjęta w czerwcu, decyzja radnych o wydzieleniu Muzeum Pamięci Sybiru ze struktur Muzeum Wojska.

Kolejny to przetarg, z którego ogłoszeniem miasto czekało na wejście w życie nowelizacji prawa zamówień publicznych (przepisy obowiązują od końca lipca).

Jak powiedział Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku, pracownicy magistratu zapoznają się ze zmianami, żeby móc przygotować odpowiednio specyfikację przetargową. - Okazało się, że nie jest to taka prosta materia, która pozwala na to, żeby już w sierpniu ten przetarg ogłosić po zmianie tych przepisów - dodał.

Urząd Miejski chce to zrobić we wrześniu, a jeśli nie zdąży - najpóźniej w październiku. W tej sytuacji jeszcze nie wiadomo, kiedy pierwsze prace budowlane mogłaby się rozpocząć.

Kolekcja przyszłej placówki jest już tworzona, gromadzone są m.in. pamiątki przekazywane przez Sybiraków lub pochodzące z zakupów, dokumentowane są też losy wywiezionych.

Część z nich znajdzie się na ekspozycji, która będzie prezentowana w tymczasowej siedzibie, przygotowywanej w komunalnym budynku w centrum Białegostoku. Jej otwarcie planowane jest za kilka tygodni.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.