PARTNER PORTALU
  • BGK

Białystok najmniej zadłużonym miastem w Unii Metropolii Polskich

  • PAP/EM    31 marca 2017 - 15:31
Białystok najmniej zadłużonym miastem w Unii Metropolii Polskich
Białystok może pochwalić się dobrą sytuacją finansową (fot. opole.pl)

Białystok jest najmniej zadłużonym miastem spośród dwunastu największych polskich miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich - poinformował prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
• W porównaniu z pozostałymi jedenastoma miastami tworzącymi Unię Metropolii Polskich – Białystok jest najmniej zadłużonym miastem.

• Jak podkreślił prezydent miasta, za 2016 r. był planowany deficyt w wysokości 17 mln zł, a tymczasem udało się wypracować nadwyżkę - 43,9 mln zł.

• Dodał także, że o 31 proc. zwiększyła się nadwyżka operacyjna - do 144 mln zł, co według niego świadczy o dobrej kondycji finansowej miasta.

Zadłużenie Białegostoku na koniec 2016 r. wyniosło 580,5 mln zł i było o 63 mln zł mniejsze w porównaniu do 2015 r. - podał na konferencji prasowej prezydent Tadeusz Truskolaski, powołując się na dane Unii Metropolii Polskich.

"To świadczy o dobrej kondycji finansowej miasta, o tym, że podjęliśmy właściwe decyzje, że to gospodarowanie finansami jest prowadzone w sposób dalekowzroczny, że tak naprawdę mimo pewnych inwestycji, które zostały wykonane (...), to zadłużenie spadło" - mówił dziennikarzom prezydent Białegostoku. Ocenił, że miasto osiągnęło "bardzo dobre" wyniki finansowe.

Dochody bieżące w 2016 r. wykonano w blisko 98,4 proc., a wydatki w blisko 94,6 proc. - poinformowała skarbnik miasta Stanisława Kozłowska. Dodała, że mniejsze wykonanie wydatków oznacza oszczędności.

Dochody majątkowe wykonano natomiast w 74,2 proc. Truskolaski tłumaczył, że miały na to wpływ przede wszystkim problemy z jedną z inwestycji drogowych - budową ulicy Sitarskiej, która niedawno się rozpoczęła, ale była planowana wcześniej. Były jednak liczne odwołania w przetargach i miasto nie mogło wyłonić wykonawcy. Według prezydenta miasta może dobrze się stało, że inwestycja zaczęła się później, bo oferta, która wygrała w przetargu, jest o 4 mln zł tańsza od tej, która miałaby wygrać w 2015 r., a to oznacza oszczędności.

Jak podkreślił Truskolaski, za 2016 r. był planowany deficyt w wysokości 17 mln zł, a tymczasem udało się wypracować nadwyżkę - 43,9 mln zł. "Czyli tak, jakby ten wynik finansowy - w stosunku do planowanego - jest lepszy o 60 mln zł. Stąd też i możliwość właśnie spłaty zadłużenia" - mówił prezydent.

Dodał także, że o 31 proc. zwiększyła się nadwyżka operacyjna - do 144 mln zł, co według niego świadczy o dobrej kondycji finansowej miasta. "Bo to jest zdolność do spłacania kredytów, zdolność do obsługiwania długów, do tego po prostu, aby mieszkańcy czuli się bezpiecznie pod względem finansowym" - zaznaczył.

W 28-osobowej Radzie Miasta Białegostoku samodzielną większość ma PiS, który jest w opozycji do prezydenta. Tadeusz Truskolaski jest prezydentem trzecią kadencję. Za 2014 i 2015 r. nie otrzymał od Rady Miasta absolutorium z wykonania budżetu miasta. Zdaniem prezydenta decyzje radnych mają charakter polityczny, a nie merytoryczny.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.