PARTNER PORTALU
  • BGK

Białystok: Radni PiS zgłaszają ok. 70 poprawek do budżetu miasta

  • PAP/MN    12 stycznia 2017 - 16:49
Białystok: Radni PiS zgłaszają ok. 70 poprawek do budżetu miasta
W 2017 roku wydatki w budżecie Białegostoku po raz pierwszy mają przekroczyć 2 mld zł. (fot. publicdomainpictures.net)

• Mający samodzielną większość w Radzie Miasta Białegostoku radni PiS zgłosili ok. 70 poprawek do przedłożonego przez prezydenta miasta projektu budżetu Białegostoku na 2017 r.
• Głosowanie odbędzie się na sesji w poniedziałek 16 stycznia.
Radni PiS, którzy są w opozycji do prezydenta, chcą przesunięć w projekcie budżetu (na ogólną sumę 10 mln zł) głównie m.in. na przedsięwzięcia z takich dziedzin jak przedsiębiorczość, zdrowie, sport, oświata, infrastruktura czy sprawy społeczne. Poprawkami nie mogą zwiększać zaplanowanego deficytu w budżecie miasta.

Przesunięcia odbywają się - jak tłumaczyli w czwartek dziennikarzom radni - w ramach danych działów, ale też np. będą przesuwane środki przeznaczone na urząd miasta czy wyjazdy służbowe prezydenta miasta.

Jak informował wcześniej prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski prezentując projekt budżetu, w 2017 r. wydatki w budżecie Białegostoku po raz pierwszy mają przekroczyć 2 mld zł, a budżet będzie "proinwestycyjny" i "prorozwojowy". Dochody ogółem mają wynieść prawie 1,9 mld zł, wydatki - 2 mld 55 mln zł, planowany deficyt to 165,6 mln zł. Z UE na inwestycje, głównie drogowe, miasto chce pozyskać 310 mln zł.

Przewodniczący Rady Miasta Mariusz Gromko (PiS) powiedział w czwartek na konferencji prasowej, że "optymalne" poprawki, które przedkłada PiS, to wynik konsultacji z mieszkańcami, radami osiedli, z różnymi organizacjami.

"Faktycznie budżet w tym roku przekracza 2 mld zł. To jest po raz pierwszy w historii Białegostoku" - mówił Gromko. Jak powiedział - "gros tego zwiększenia" to wsparcie rządowe na miejskie inwestycje i pieniądze z programu 500 plus.

Gromko podkreślał, że radni stawiają na współpracę z białostockimi uczelniami. Chcą m.in przeznaczyć 400 tys. zł na rzecz Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, który prowadzi unikalny, innowacyjny program badań populacyjnych Białystok Plus. Za te pieniądze, jeszcze w 2017 r. ma być kompleksowo przebadanych ok. 800 mieszkańców miasta. Projekt ma trwać kilka lat. Radni PiS chcą również kontynuacji promocji białostockich uczelni w ramach kampanii "Studiuj w Białymstoku".

Czytaj też: Łódź z przyjętym budżetem. Będą podwyżki dla pracowników

 

Odpowiadający za przygotowanie poprawek radny PiS Tomasz Madras poinformował, że radni chcą np. przeznaczyć 100 tys. zł (w formie rezerwy celowej) na uruchomienie - wzorem innych miast - programu pod nazwą Karta Młodego Przedsiębiorcy. Chodzi o osoby poniżej 35-ego roku życia, które prowadzą lub zamierzają prowadzić swoje firmy. W ramach Karty, którą wydawałby Powiatowy Urząd Pracy, mieliby dostawać różne ulgi oraz liczyć na pomoc w promocji ich przedsięwzięć. Radni PiS chcą także przeznaczania środków na wsparcie w promocji czy wyjazdach na targi firm skupionych w klastrach i organizacji skupiających przedsiębiorców. Jak mówił Madras, wiąże się to z promocją miasta.

PiS chce też m.in. przeznaczyć pieniądze na przygotowanie dokumentacji potrzebnych do powstania przedszkoli i żłobków na sześciu rozwijających się osiedlach w mieście (Nowe Miasto, Leśna Dolina, Skorupy, Wygoda, Zawady, Bacieczki). Radny Madras mówił, że infrastruktura społeczna na tych osiedlach "nie nadąża" za potrzebami mieszkańców, a żłobki i przedszkola są tam potrzebne.

Chce ponadto doposażyć białostockie hospicjum czy Caritas i jej działania na rzecz walki z bezdomnością, uruchomić program "Koperta Życia dla Seniora". Ma też być więcej pieniędzy na tzw. mieszkania treningowe dla osób z niepełnosprawnościami, w tym psychiczną.

PiS chce też np. dofinansować zainstalowanie w części autobusów komunikacji miejskiej elektrycznych ładowarek USB. "To pomysł, który w kilku miastach już się sprawdził. Taki sympatyczny dodatek" - podkreślił Madras.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.