PARTNER PORTALU
  • BGK

Białystok: Radni ponownie przegłosowali uchwałę o inicjatywie lokalnej

  • PAP/JS    18 grudnia 2017 - 21:02
Białystok: Radni ponownie przegłosowali uchwałę o inicjatywie lokalnej
Inicjatywa lokalna ma być uzupełnieniem budżetu obywatelskiego w Białymstoku (fot. pixabay.com)

Radni Białegostoku przyjęli uchwałę o inicjatywie lokalnej. Da ona możliwość dofinansowania przez miasto takich pomysłów mieszkańców, które nie wymagają zbyt dużych nakładów finansowych. Na 2018 zaplanowano na to w budżecie 250 tys. zł.
Głosowano projekt klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości, którzy mają w Radzie Miasta Białystok samodzielną większość. Wcześniej przepadł wniosek, by zająć się projektem uchwały dotyczącej tej samej materii, którą przygotowała Platforma Obywatelska.

Po raz pierwszy białostoccy radni uchwałę o inicjatywie lokalnej, również przygotowaną przez PiS, przyjęli pod koniec października. Kilka dni temu unieważnił ją jednak rozstrzygnięciem nadzorczym wojewoda podlaski. Uznał, iż została podjęta z naruszeniem prawa.

W poniedziałek (18 grudnia) PiS zaproponował do tej uchwały autopoprawki, które regulują m.in. sposób wejścia przepisów w życie (niejasność w tym względzie zakwestionowali prawnicy wojewody) oraz tryb składania wniosków.

Szef klubu radnych PO Maciej Biernacki miał wątpliwości, czy bez ponownych konsultacji i uzyskania opinii prawnych możliwe jest procedowanie tej uchwały. W ocenie radcy prawnego rady miasta, możliwe jest zgłaszanie takich autopoprawek i taka była wcześniejsza praktyka.

Ostatecznie 18 radnych zagłosowało za przyjęciem tej uchwały, 4 osoby wstrzymały się od głosu, nikt nie był przeciw. Wcześniej, przy uchwalaniu budżetu na 2018 rok, radni zapisali w nim 250 tys. zł rezerwy celowej, z przeznaczeniem na realizację zapisów uchwały o inicjatywie lokalnej.

Inicjatywa lokalna ma być uzupełnieniem budżetu obywatelskiego w Białymstoku. Uchwała zakłada dwa rodzaje zadań, które mogą być finansowane w ramach inicjatywy lokalnej; oddzielnie mają być oceniane zadania inwestycyjne i inne. Propozycje będą punktowane - im mniejsze będzie zaangażowanie finansowe miasta i większy wkład (finansowy i praca społeczna) mieszkańców, tym punktacja będzie wyższa. Więcej punktów będzie też za te pomysły, z których skorzysta większa grupa mieszkańców.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.