PARTNER PORTALU
  • BGK

Białystok: Uchwała ws. nieudzielenia absolutorium prezydentowi nieważna

  • PAP/em    20 lipca 2015 - 20:13

Jak poinformowała w komunikacie Urszula Boublej z białostockiego magistratu, obradująca w pełnym składzie RIO unieważniła dwie uchwały Rady Miasta Białystok.
Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku unieważniła w poniedziałek (20 lipca) uchwałę miejskich radnych w sprawie nieudzielenia absolutorium prezydentowi miasta oraz uchwałę o niezatwierdzeniu sprawozdania finansowego miasta - poinformował Urząd Miasta w Białymstoku.

Rada miasta absolutorium nie udzieliła na ostatniej przed wakacjami, czerwcowej sesji głosami dysponującego większością głosów klubu radnych PiS. Za nieudzieleniem absolutorium, czyli poparciem takiego wniosku komisji rewizyjnej Rady Miasta Białystok, zagłosowało 15 radnych, przeciw było 13.

Wcześniej Regionalna Izba Obrachunkowa pozytywnie oceniła wykonanie budżetu Białegostoku za 2014 rok. Przed czerwcową sesją negatywnie zaopiniowała też wniosek komisji rewizyjnej, by absolutorium prezydentowi Białegostoku nie udzielać. Jej opinie nie były jednak dla rady wiążące, a radni PiS już wcześniej mówili, że do wykonania budżetu mają zastrzeżenia i ostatecznie nie zagłosowali za absolutorium.

Czytaj też: CBA sprawdza doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez wiceprezydenta

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski mówił na czerwcowej sesji, prezentując sprawozdanie z wykonania budżetu, że nie ma merytorycznych przesłanek, by głosować przeciw absolutorium. Powiedział, że budżet może podlegać zmianom w trakcie roku, ale zawsze jest pod kontrolą rady miasta. Ogłosił też wtedy zmiany, które - jak mówił - usprawnią zarządzanie miastem i obniżą koszty jego funkcjonowania. To m.in. mniejsza liczba wiceprezydentów (przed zmianą było czterech, obecnie jest trzech), zwolnienie doradców czy mniejsze zarządy i rady nadzorcze spółek miejskich.

Jesienią 2014 r. Tadeusz Truskolaski wybrany został na prezydenta miasta po raz trzeci. Nie ma w tej kadencji większości w radzie miasta, większość (15 osób) ma bowiem Prawo i Sprawiedliwość, które w wyborach samorządowych wystawiło też swego kandydata na prezydenta. Truskolaski startował z własnego komitetu (ma w radzie 6 radnych) i był wspierany przez PO (również 6 radnych). Ostatni mandat w radzie ma SLD.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: