PARTNER PORTALU
  • BGK

Białystok wsparł operę i filharmonię

  • PAP    5 kwietnia 2012 - 15:29
Białystok wsparł operę i filharmonię

2 mln zł przekazało miasto Białystok Operze i Filharmonii Podlaskiej na realizację pierwszych przedstawień, które we wrześniu zainaugurują sezon w nowym gmachu placówki - poinformował w czwartek prezydent miasta Tadeusz Truskolaski.
Pieniądze pochodzą z budżetu miasta. Prezydent (zabierz głos/oceń prezydenta) powiedział, że podpisana kilka dni temu umowa z Operą i Filharmonią dotyczy wsparcia realizacji dwóch konkretnych przedstawień: opery "Straszny dwór" oraz musicalu "Korczak".

Otwarcie Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku zaplanowano na 28 września, wtedy też odbędzie się premiera "Strasznego dworu" Stanisława Moniuszki, dzień później - premiera musicalu "Korczak".

Jak powiedział dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej, Roberto Skolmowski, pieniądze z budżetu miasta to znaczne wsparcie dla opery. Uznał, że tym samym miasto staje się współautorem przedstawień.

Według Skolmowskiego przekazane pieniądze pokryją 3/4 kosztów realizacji przedsięwzięć. Będą przeznaczone przede wszystkim na dekoracje i kostiumy, których do "Strasznego dworu" potrzebnych jest 440, a do "Korczaka" - 180.

Opera "Straszny dwór" ma nawiązywać do tradycji i obyczajów szlachty, która mieszkała na terenie Podlasia. Wystąpi w niej jedna z najbardziej znanych mezzosopranistek w kraju Małgorzata Walewska, a także soliści oraz chór Opery i Filharmonii Podlaskiej - zaznaczył Sokolmowski.

Musical "Korczak" opowiada o tragicznej historii Janusza Korczaka i jego wychowanków, którzy zginęli w obozie zagłady w Treblince. Spektakl powstał w Wielkiej Brytanii i miał swoją prapremierę w sierpniu 2011 r. Polską wersję spektaklu wystawi Opera i Filharmonia Podlaska, która posiada do niego prawa na terenie Polski i państw ościennych. W sumie w musicalu zagra 40 osób - solistów i chórzystów. Obecnie trwają próby, placówka prowadzi też skup rekwizytów potrzebnych do przedstawienia.

W budynku opery trwają prace wykończeniowe, pozostał m.in. montaż oświetlenia i multimediów. Skolmowski powiedział, że przeprowadzka do nowego gmachu będzie możliwa w czerwcu. W maju w amfiteatrze przy operze mają się odbyć pierwsze plenerowe koncerty.

Europejskie Centrum Kultury - Opera i Filharmonia Podlaska to największa inwestycja realizowana przez samorząd województwa podlaskiego. Budowa jest współfinansowana ze środków UE, ministerstwa kultury i budżetu województwa podlaskiego. Koszt inwestycji szacuje się na 220 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.