Biblioteki nie dostaną więcej pieniędzy

Senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu pozytywnie zaopiniowała ustawę budżetową na 2012 r. dotyczącą m.in. kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. Przepadła jednak poprawka dzięki, której biblioteki mogłyby liczyć na większe dotacje.
Ustawa budżetowa, uchwalona pod koniec stycznia przez Sejm, przewiduje na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego ponad 2 mld 885 mln zł.

Senatorowie, poza rozpatrywaniem ustawy w części dotyczącej kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, zajęli się także jej zapisami związanymi z finansowaniem m.in. Kancelarii Prezydenta RP, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

Podczas dyskusji nad ustawą senator PiS Jan Maria Jackowski zgłosił poprawkę, która zakładała obniżenie budżetu KRRiT o 1,5 mln zł. Propozycję senator uzasadnił kontrowersyjnym - w jego ocenie - działaniem KRRiT w sprawie koncesji dla Fundacji Lux Veritatis na nadawanie Telewizji Trwam w multipleksie cyfrowym. W drugiej połowie lutego Rada poinformowała, że Fundacja Lux Veritatis tej koncesji nie otrzyma.

Poprawka senatora PiS dodatkowo zakładała, że pieniądze otrzymane z obniżenia budżetu KRRiT mają trafić do bibliotek na rozwój czytelnictwa w Polsce. "Biblioteki są niedofinansowane, czytelnictwo trzeba wspierać i co do tego na tej sali chyba nie ma nikt wątpliwości" - przekonywał senatorów Jackowski.

"Nie można doraźnych ocen przekładać na restrykcje finansowe" - bronił budżetu Rady jej wiceprzewodniczący Witold Graboś, z którym zgodził się m.in. senator PO Kazimierz Kutz. "Poprawka jest ideologiczna i bezsensowna, ponieważ jakakolwiek kontrowersyjność nie może być argumentem do karania kogokolwiek" - mówił Kutz.

W głosowaniu senackiej komisji kultury poprawka PiS obniżająca budżet KRRiT została odrzucona.

W czwartek senatorowie Komisji Kultury i Środków Przekazu wspólnie z senacką Komisją Ustawodawczą zajęli się także projektem uchwały okolicznościowej w 200. rocznicę urodzin Zygmunta Krasińskiego, która w tym roku przypada 19 lutego. Po dyskusji i zgłoszeniu poprawek do tekstu projektu senatorowie skierowali go do dalszych prac legislacyjnych. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Biblioteki nie mogą Dostać żadnych pieniędzy, Bo naród ma być głupi I powinien żyć w nędzy.

Eterno Vagabundo, 2012-04-02 22:54:15 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU