PARTNER PORTALU
  • BGK

Biedroń i Kopacz: Czy Słupsk mógł dostać pieniądze od rządu?

  • Bogdan Bugdalski    3 lipca 2015 - 13:41
Biedroń i Kopacz: Czy Słupsk mógł dostać pieniądze od rządu?
Robert Biedroń, prezydent Słupska robi sobie zdjęcie z Ewą Kopacz (fot.facebook/RobertBiedron)

Spokojnie, to tylko wybory – wypada napisać… Co nie zmienia faktu, że potrzebne są zmiany systemowe. Bo gdyby rząd zdecydował się na udzielenie bezzwrotnej pożyczki samorządowi Słupska nie spłatę zobowiązań wobec byłego wykonawcy aquaparku, to zrobiłby to z naruszeniem prawa.
W ubiegłą sobotę media obiegła kolejna informacja związana z problemami finansowymi Słupska, że doszło do spotkania premier Ewy Kopacz z prezydent miasta Robertem Biedroniem, podczas którego Pani Premier obiecała, że w najbliższych dniach spotka się z właściwymi ministrami i spróbuje sprawę załatwić. Przypomnijmy: w połowie czerwca Robert Biedroń zwrócił się do Ewy Kopacz z prośbą o udzielenie przez rząd bezzwrotnej pożyczki wysokości 7,5 mln zł. Stało się to po tym, jak sąd arbitrażowy w Warszawie wydał wyrok nakazujący miastu zapłatę ok. 24 mln zł firmie Termochem, jednemu z wykonawców aquaparku, którego budowa trwa do dziś. Według prezydenta Biedronia wypłata tej kwoty byłaby dla miasta katastrofą, bo już teraz jego długi sięgają 300 mln zł.
Z najnowszych informacji wynika, że premier Kopacz obietnicy dotrzymała, bo samorząd Słupska dostanie środki na mieszkania komunalne, kulturę i budowę obwodnicy, co niewątpliwie poprawi sytuację finansową miasta. W tym miejscu wypadałoby powiedzieć: no cóż, mamy wybory.
 
Prezydent Słupska nie chciał zresztą mówić o kwotach; zaznaczył, że będą jeszcze szacowane. "Czekam na podpisanie konkretnych umów i realizację decyzji, które dzisiaj zostały przez panią premier złożone" - dodał. Jak mówił, potrzebne będzie złożenie odpowiednich wniosków o dofinansowanie z budżetu państwa, a środki mają być przeznaczone jeszcze w 2015 r.

Nie sposób jednak pominąć milczeniem sprawy pożyczki, o którą początkowo wnioskował prezydent Biedroń i tego, że w obecnym stanie prawnym szanse Słupska na jej uzyskanie były co najmniej wątpliwe. I pewnie dlatego jej nie dostał…
 
Słupsk nie miał szans na pożyczkę bezzwrotną?

Zdaniem dra Stanisława Srockiego, prezesa Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku, w takim przypadku istnieją dwie możliwości: pożyczka wynikająca z art. 224 ustawy o finansach publicznych albo dotacja na podstawie art. 128 tej ustawy w związku z art. 42 ust. 2 ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Przy czym – jak podkreśla - to drugie rozwiązanie jest bardzo dyskusyjne i nadal stanowi przedmiot rozważań teoretycznoprawnych.

- Z Konstytucji wynika zasada odrębności budżetu rządowego i samorządowego. Jednak prof. Andrzej Niezgoda, w jednej ze swoich prac twierdzi, że art. 42 u.d.j.s.t. określa wyjątki od tej zasady – w czym polemizuje z prof. Eugeniuszem Ruśkowskim i prof. Joanną M. Salachną.  I w związku z tym dotacja udzielona na podstawie tego przepisu byłaby dotacją fakultatywną zależną od swobodnego uznania administracji państwa – wyjaśnia dr Srocki.

Zatem taka możliwość istnieje, bo w art. 42 jest mowa o tym, że zadania z zakresu sportu i rekreacji mogą być finansowane, a przecież przeciągającą się budowę słupskiego aquaparku można za taką uznać, ale nie jest to raczej  możliwe.

- Problem polega na tym, że dotacje przyznaje się  przed wykonaniem zadania, a nie w trakcie, jakby to musiało być w przypadku Słupska W takiej sytuacji samorządy dostają z reguły pożyczkę na preferencyjnych zasadach – z art. 224 – wyjaśnia dr Srocki. 

Podkreśla, że Słupsk nie byłby w tym zakresie osamotniony.

– Wiele jest takich samorządów, dla których ratunkiem jest pożyczka. Skorzystało z niej np. miasto Sejny, które podobnie jak Słupsk przegrało proces przed sądem. Spawa toczyła się kilkanaście lat – wskazuje dr Srocki.×
KOMENTARZE (1)

  • anty urzędnik, 2015-07-06 01:06:02

    Już myślałem, że będę się dokładał do basenu w słupsku, to byłby absurd!!! Niech podnoszą lokalne podatki, jak chcieli mieć basen!!!