PARTNER PORTALU
 • BGK

Biedroń zwołuje sztab kryzysowy. Miasto musi wypłacić 21 mln zł

 • AW/PAP    12 czerwca 2015 - 06:47
Biedroń zwołuje sztab kryzysowy. Miasto musi wypłacić 21 mln zł
Polityka zaciskania pasa wprowadzona przez Roberta Biedronia w Słupsku, w tym rezygnacja ze służbowego samochodu na rzecz roweru, może nie wystarczyć (fot.facebook)

Zwołany przez prezydenta Roberta Biedronia sztab kryzysowy będzie szukał pilnego ratunku przed finansową katastrofą Słupska. Chodzi o skutki wyroku sądu arbitrażowego dotyczącego budowy aquaparku.
Jak podaje „Głos Pomorza” Słupski Ośrodek Sportu i Rekreacji otrzymał wyrok Sądu Arbitrażowego w Warszawie. Na jego podstawie miasto Słupsk ma zapłacić Termochemowi – wykonawcy aquaparku - 21 mln zł, a Termochem miastu - 1,2 mln zł.

Termochem to pierwszy wykonawca Parku Wodnego, który jako jedyny z trzech konsorcjantów pozostał na placu budowy.

Budowa aquaparku wstrzymana- koszty wciąż trzeba ponosić

Przypomnijmy, budowa aquaparku rozpoczęła się w maju 2011 r. Obiekt miał kosztować 57,7 mln zł i powstać do czerwca 2012 r.

W styczniu 2013 r. budowę wstrzymano. Ratusz zerwał wówczas umowę z wykonawcą z powodu opóźnień. Budowlańcom naliczono kary umowne w wysokości 31,2 mln zł, z czego dotychczas wyegzekwowano 6,4 mln zł. Pozostałą część kwoty, tj. 24,8 mln zł, miasto chciało odzyskać od wykonawcy w postępowaniu przed Sądem Arbitrażowym przy Krajowej Izbie Gospodarczej. Wykonawca odpowiedział na to kontrpozwem, domagając się 24,6 mln zł za dodatkowe roboty.

Sąd arbitrażowy w wyroku przychylił się więc do argumentów wykonawcy.

Przypomnijmy też, że miasto otrzymało na inwestycję 19,2 mln zł unijnej dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013.

Ponieważ jednak nie mogło znaleźć pieniędzy na kontynuowanie inwestycji, w kwietniu 2014r. marszałek województwa wypowiedział Słupskowi umowę o unijnym dofinansowaniu z powodu "zaprzestania realizacji projektu lub realizacji w sposób niezgodny z umową". Wypowiedzenie skutkowało koniecznością zwrócenia wydanej na budowę części dotacji wraz z odsetkami.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (7)

 • słupszczanin2007-2012., 2015-06-25 12:57:58

  Kiedy swego czasu w Słupsku było autentyczne Księstwo Słupskie, takich problemów nie było aby, jak ostatnio, budowano szpital przy ul.Hubalczyków przez 25 lat a teraz aquapark buduje się już 4 lata i końca nie ma. Wiadomo, że ktoś na tej prywacie i dotychczasowym złodziejstwie, dobrze zarobił i dla... tego, Pan Biedroń, jest jedyną szansą dla Słupska aby choć trochę zbliżył, to urocze miasto, do świetności, jaka była za czasów Księstwa.  rozwiń
 • Leg, 2015-06-12 14:36:21

  Do redakcja: tak właśnie myślałam - że nie przypadkiem tak często na Portalu piszecie o Biedroniu który często u was bywa...
 • amator kąpieli błotnych, 2015-06-12 09:17:06

  aquaparki zatapiają i zatopią jeszcze niejeden miejski budżet:(