PARTNER PORTALU
  • BGK

Bielsko-Biała, budżet obywatelski: mieszkańcy wybiorą spośród 81 projektów

  • PAP/MN    19 września 2016 - 15:32
Bielsko-Biała, budżet obywatelski: mieszkańcy wybiorą spośród 81 projektów
Spektrum zgłoszonych przez bielszczan projektów jest szerokie (fot. wikipedia.org)

• Magistrat w Bielsku-Białej zakończył prace komisji weryfikującej zgodność projektów budżetu obywatelskiego z kryteriami.
• Spośród 81 projektów: 23 ogólnomiejskich i 58 osiedlowych, bielszczanie wybiorą te, które będą zrealizowane w Bielsku-Białej w ramach budżetu obywatelskiego w 2017 r.
• Inicjatywa będzie zrealizowana w Bielsku-Białej po raz czwarty.
"Zainteresowanie bielszczan budżetem obywatelskim jest na wysokim poziomie. Widać to po liczbie projektów, a także po udziale w głosowaniu. Ta idea przyjęła się w mieście" - powiedział w poniedziałek rzecznik bielskiego magistratu Tomasz Ficoń.

Inicjatywa będzie zrealizowana w Bielsku-Białej po raz czwarty. W pierwszej edycji bielszczanie wybierali spośród 107 propozycji, w drugiej z 79, a w trzeciej z 90.

Mieszkańcy zgłosili do przyszłorocznej edycji budżetu obywatelskiego w sumie 114 propozycji. Część z nich została zdyskwalifikowana. Jak wynika z informacji komisji weryfikacyjnej o odrzuceniu projektu najczęściej decydowały braki formalne, wyższe od zaplanowanych koszty, niezgodności inwestycji z planem zagospodarowania przestrzennego lub lokalizacja ich na terenach, które nie należą do samorządu.

Ficoń poinformował, że na wyłonione pomysły samorząd przeznaczy 3,75 mln zł, czyli ok. 0,5 proc. swoich wydatków. Na inwestycje ogólnomiejskie, które dotyczą mieszkańców więcej niż jednego osiedla, trafi 1,5 mln zł. Na jeden projekt przeznaczyć można maksymalnie 500 tys. zł. Na propozycje lokalne, dotyczące osiedla, miasto przeznaczy 2,25 mln zł. Wartość zadania nie może przekroczyć 75 tys. zł.

Czytaj też: Budżet obywatelski w Bytomiu: nie każda dzielnica zagłosuje 

Spektrum zgłoszonych projektów jest szerokie. Wśród ogólnomiejskich znalazły się m.in. zakup szybowca do szkolenia młodzieży, budowa amfiteatru w peryferyjnej dzielnicy Lipnik, kontynuacja rozbudowy ścieżek rowerowych w okolicznych górach. Jest także propozycja stworzenia mobilnego punktu porad dla niepełnosprawnych z zakresu psychologii, prawa, rehabilitacji lub pomocy pracownika socjalnego i pielęgniarki. Jednym z projektów jest zapewnienie zwierzętom całodobowej opieki weterynaryjnej.

Wśród projektów osiedlowych dominują propozycję budowy parkingów, placów zabaw i siłowni na powietrzu, doposażenia miejsc wypoczynku i przedszkoli, stworzenia wybiegów dla psów, a także remontów chodników. Są również pomysły, które odnoszą się do historii miasta. Znalazła się wśród nich restauracja grobowca zasłużonej rodziny Sennewaldt na starym cmentarzu luterańskim w Bielsku.

Głosowanie na zatwierdzone projekty wystartuje 21 października i potrwa tydzień. Udział może w nim wziąć każdy mieszkaniec miasta powyżej 16 roku życia. Głosowanie zostanie przeprowadzone listownie, osobiście w jednym z wyznaczonych punktów lub elektronicznie za pomocą strony internetowej.

Czytaj też: Gliwice, budżet obywatelski: Te zadania zostaną sfinansowane w 2017 r.

Budżet obywatelski to wydzielona część budżetu miasta, o której wydatkowaniu decydują mieszkańcy. Zgłaszają oni projekty, a następnie w głosowaniu wybierają najlepsze. Idea powstała w brazylijskim mieście Porto Alegre jako inicjatywa oddolna mieszkańców. Został wprowadzony w latach 1991 i 1992. Okazał się wielkim sukcesem. W Polsce pionierem był Sopot, który zainicjował go w 2011 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.