PARTNER PORTALU
  • BGK

Bielsko-Biała: Więcej pieniędzy na budżet obywatelski w 2018 r.

  • PAP/EM    22 marca 2017 - 16:41
Bielsko-Biała: Więcej pieniędzy na budżet obywatelski w 2018 r.
W Bielsku-Białej budżet obywatelski realizowany jest od 2014 r. (fot. facebook.com/pl.bielskobiala)

Bielscy radni chcą zwiększenia w przyszłym roku puli pieniędzy przeznaczonych na budżet obywatelski z obecnych 3,75 mln zł do 4,5 mln zł – poinformował szef rady Jarosław Klimaszewski. Dodał, że to postulat często podnoszony przez mieszkańców.
• Dodatkowe 750 tys. zł zostałoby przeznaczone na finansowanie inwestycji dotyczących pojedynczych osiedli.

• Postulat podwyższenia kwoty przeznaczonej na pojedynczy projekt osiedlowy był zgłaszany na wielu spotkaniach od dwóch lat.

• Radni przyjęli już uchwałę o przeprowadzeniu konsultacji społecznych w sprawie zmian w budżecie obywatelskim.

Jak wyjaśnił szef rady, dodatkowe 750 tys. zł zostałoby przeznaczone na finansowanie inwestycji dotyczących pojedynczych osiedli. Dotychczas pula przeznaczona na ten cel wynosiła 2,25 mln zł, a wartość jednego zadania nie mogła przekraczać 75 tys. zł. Obecnie radni zaproponowali podniesienie łącznej kwoty do 3 mln zł, a wartości zadania do 100 tys. zł.

Bielszczanie w ramach budżetu obywatelskiego głosują też na propozycje, które dotyczą więcej niż jednej dzielnicy. Na ten cel w przyszłym roku trafi tyle, ile dotychczas - 1,5 mln zł. Na jeden projekt przeznaczyć można maksymalnie 500 tys. zł.

"Postulat podwyższenia kwoty przeznaczonej na pojedynczy projekt osiedlowy był zgłaszany na wielu spotkaniach od dwóch lat. Mieszkańcy tego oczekują. Dlatego zaproponowałem podwyższenie tej kwoty" - powiedział Klimaszewski.

Radni przyjęli już uchwałę o przeprowadzeniu konsultacji społecznych w sprawie zmian w budżecie obywatelskim. Opowiedziały się za nią dwa największe kluby: PiS oraz PO, a także radna niezależna. Od głosu wstrzymali się jedynie członkowie klubu związanego z prezydentem Jackiem Krywultem.

Szef rady podkreślił, że bielszczanie żywo interesują się budżetem obywatelskim. Wskazał, że w ubiegłorocznej edycji w głosowaniu uczestniczyło 38 tys. spośród 172. tys. mieszkańców Bielska-Białej. "W wyborach samorządowych uczestniczyło 67 tys. wyborców. Widać zatem, że budżet obywatelski jest popularny wśród mieszkańców i dlatego nie możemy nie reagować na ich wnioski" - powiedział Jarosław Klimaszewski.

Budżet obywatelski to wydzielona część budżetu miasta, o której wydatkowaniu decydują mieszkańcy. Zgłaszają oni projekty, a następnie w głosowaniu wybierają najlepsze. Idea powstała w brazylijskim mieście Porto Alegre jako inicjatywa oddolna mieszkańców.

W Bielsku-Białej budżet obywatelski realizowany jest od 2014 r. W br. bielszczanie będą mogli zgłaszać projekty inwestycji do 9 maja do 1 lipca. Głosowanie nad nimi zostanie przeprowadzone w ostatniej dekadzie października, a ogłoszenie listy wybranych propozycji do 22 listopada.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.