PARTNER PORTALU
  • BGK

Bielszczanie głosowali nad budżetem obywatelskim

  • PAP    15 kwietnia 2014 - 12:46
Bielszczanie głosowali nad budżetem obywatelskim

- Około 30 tys. spośród 175 tys. mieszkańców Bielska-Białej głosowało na projekty, które zostaną zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego. Rzecznik magistratu Tomasz Ficoń powiedział, że zainteresowanie przeszło oczekiwania urzędu i... wytrzymałość serwerów.
"Zainteresowanie było tak duże, że w pierwszym dniu plebiscytu, w miniony poniedziałek, nie wytrzymały serwery. Sytuacja została jednak opanowana. Głosowanie trwało do północy w piątek" - powiedział Ficoń.

W Bielsku-Białej głosować można było osobiście w wyznaczonych punktach, listownie - na specjalnie przygotowanych kartach, lub za pośrednictwem strony internetowej. Jak powiedział rzecznik, z tej ostatniej możliwości skorzystało ponad 18 tys. osób. Z urn wyjęto około 10 tys. kart. "Czekamy jeszcze na głosy wysłane pocztą. Wyniki zostaną ogłoszone między 30 kwietnia a 14 maja" - dodał Ficoń.

Czytaj też:  Będzie przymusowy budżet obywatelski?

Rzecznik powiedział, że największą popularnością cieszyło się głosowanie w internecie. Pierwszy głos wpłynął już w 34. sekundzie po rozpoczęciu plebiscytu, a ostatni na dziewięć sekund przed jego zakończeniem. W ciągu pięciu dni witryna została wyświetlona ponad 250 tys. razy. Zaglądali na nią nie tylko bielszczanie, ale m.in. także osoby z Nepalu, Japonii, Sri Lanki, Tanzanii oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Łączny czas, który internauci poświęcili na przeglądanie witryny, wyniósł 6 miesięcy.

Bielszczanie wybierali spośród 108 projektów z różnych dziedzin, od budowy infrastruktury miejskiej, turystycznej i sportowej po wydarzenia kulturalne i ekologiczne. Zrealizowane zostaną te spośród nich, które zgromadzą najwięcej głosów, a łączna suma nakładów na ich wykonanie nie przekroczy 2 mln zł. Tyle bowiem na budżet obywatelski przeznaczył w tym roku bielski samorząd.

Z nieoficjalnych informacji uzyskanych w magistracie wynika, że największą popularnością wśród bielszczan cieszyła się kontynuacja budowy stacjonarnego hospicjum. Zdaniem autorów propozycji szacunkowy koszt zadania przekracza nieznacznie 1,9 mln zł.

Budżet obywatelski to wydzielona część budżetu miasta, o której wydatkowaniu decydują mieszkańcy. Jego idea powstała w brazylijskim mieście Porto Alegre jako inicjatywa oddolna mieszkańców. Został wprowadzony w latach 1991 i 1992. Okazał się wielkim sukcesem. W Polsce realizuje go już przeszło 50 miast. Pierwszym był Sopot, który zainicjował go w 2011 r. W tym roku Bielsko-Biała realizuje budżet obywatelski po raz pierwszy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: